Радев написа писмо до евролидерите, за да им се оплаче от Северна Македония Снимка: © European Union

Президентът Румен Радев изпрати писмо до европейските институции и лидери по една от любимите си теми - Северна Македония и нейното присъединяване към ЕС. В остра позиция той обвинява Скопие в лобизъм и изтъква, че тя оказва "влияние върху работата на европейските институциите".

Държавният глава иска членството на Република Северна Македония (РСМ) в блока да се "гради на изпълнението на критериите за членство, а не на лобистка политика". Той подчертава, че винаги е подкрепял европейската интеграция на тази "близка за нас страна, с която ни свързва обща история, традиции, културно наследство", но в същото време Радев я критикува за отношението ѝ към правата на българите.

"Вместо да работи за изпълнението на условията, Скопие залага отново на активно лобиране, за да прикрие липсата на политическа воля за постигане на критериите за членство. Изострят се нападките и езикът на омразата срещу България, въвеждат се “черни списъци“ за забрана на български граждани да влизат в страната, потъпкват се правата на българската общност – зачестяват случаите на физическо насилие, на административен и съдебен тормоз над хората с българско самосъзнание, на палежи и стрелби срещу културните им клубове, на непрестанна заплаха за работните им места само защото са българи“, казва Радев в писмото си.

Позицията на българския президент идва малко, след като върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел коментира пред БНР, че няма пречки за присъединяването на Северна Македония към блока.

"Двустранни въпроси не трябва да бъдат обвързващи и няма да определят процеса по присъединяване", посочи той, визирайки изострените отношения между България и нейната източна съседка.

Лидерите на ЕС дадоха одобрението си за бъдещо присъединяване на РСМ и Албания още през 2020 г. България обаче блокира старта на преговорите с аргумента, че Скопие не е спазила части от Споразумението за добросъседство и приятелство от 2017 г., подписано между двете страни.

Впоследствие София се съгласи да даде зелена светлина за преговорите, но при определени условия - промени в макоднската конституцията, които да признаят българското малцинство в страната. Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ обаче се противопоставя на тази идея и към момента промените все още не са одобрени.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Media Play 2025 се завръща в София: Регистрацията вече е отворена

Събитието ще обедини създатели на съдържание, продуценти, дистрибутори и професионалисти от България, Балканите, региона на ЦИЕ и отвъд.

13:16 - 03.04.2025
Важно днес

България получи и третия си медицински хеликоптер

Макар и със закъснение - още една "въздушна линейка" ще участва в спасителни мисии

12:22 - 03.04.2025
Бизнес

Алианц Банк пуска програма за лоялност от ново поколение

Allianz Rewards дава възможност на притежателите на кредитни карти Mastercard да печелят за всяка своя покупка

11:26 - 03.04.2025
Важно днес

Мустафа Емин изненадващо стана съветник на Ивелин Михайлов

Бившият съветник на Тодор Тагарев си избра неочакван нов политически проект

11:07 - 03.04.2025
Важно днес

"Маркет Линкс": Сериозен спад в доверието към Киселова за един месец

Скандалите с КС и МЕЧ са стопили 7% от обществената подкрепа за нея

10:55 - 03.04.2025
Бизнес

Тръмп пропусна да обложи вноса от Русия и Беларус, но не и от Украйна

Ако Русия остава "пощадена" от митата, това не се отнася за малки и необитаеми острови

10:16 - 03.04.2025
Кино и сериали

Toxic Town: Гневът на майките от Корби срещу мълчанието на властта

Как един индустриален британски град се превърна в символ на гражданска съпротива

09:30 - 03.04.2025
Политика

„Ще ги накараме да плащат“ – Тръмп налага 20% мита върху вноса от ЕС

Тръмп: "Всички си мислят, че ЕС е приятелски настроен, но те ни ограбиха"

08:10 - 03.04.2025