Президентът Румен Радев видя много "сходни позиции по важни теми" с Унгария и припозна българските проблеми с тези на Будапеща. Това стана по време на среща с унгарския министър на външните работи и търговията Петер Сиярто. Той е в страната по покана на служебния външен министър Николай Милков, а посещението му предхожда предстояща визита в София на унгарския президент Каталин Новак.
В прессъобщение от президентството се посочва, че България и Унгария "са изправени пред общи предизвикателства и споделят сходни позиции по важни теми от дневния ред на ЕС". Като такава е посочена темата за миграционния натиск, но всъщност тя не е единствената.
Някои от позициите на Радев определено са сходни с тези на унгарското правителство - особено когато става въпрос за външна политика. През октомври например президентите на България и Унгария твърдо се обединиха около това да не подпишат декларация, изразяваща подкрепа за цялостта на Украйна и нейната армия. В нея се включиха девет лидери от Централна и Източна Европа, но Радев се въздържа с аргументите, че документът изразявал "принципна подкрепа за членството на Украйна" в НАТО - въпрос, който, според него, трябвало да се обсъжда допълнително.
Същевременно Унгария продължава да поддържа едни от най-близките отношения с Русия от всички страни в ЕС. Редовните срещи на премиера Виктор Орбан с руския лидер Владимир Путин спечелиха на Будапеща "предимството" все още да получава руски природен газ. Доставките на горивото бяха спрени за по-голямата част от европейските държави, включително и за България.
През август служебният кабинет, назначен от самия Радев, се опита да договори с руския енергиен гигант "Газпром" връщането на доставките, но без успех.
В срещата си със Сиярто не се споменава Радев да е повдигал тези въпроси, но двамата изглежда са разговаряли за сътрудничество в сферата на енергетиката.
Темата за Украйна обаче е била на дневен ред при срещата на Сиярто със служебния външен министър Николай Милков. Те са обсъдили "сътрудничеството между България и Унгария в рамките на ЕС и НАТО", както и "смекчаване на последиците от продължаващата руска военна агресия срещу Украйна".
"Последиците от войната в Украйна са неблагоприятни както за Унгария, така и за България", се казва в съобщение на ведомството след срещата на двамата дипломати.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: