Румен Радев се е разпоредил в енергетиката да се вземат само “рационални решения" по линия на цената и сигурността на доставките.
Понеже не е казал да се продължи досегашната политика на търсене на различни алтернативи, докато "Газпром" не почне пак да си изпълява договора - то единственият възможен смисъл на промяната в политиката с “рационалност” е включването на "Газпром" отново като доставчик.
В мира на газпромчиците няма как най-евтиният и най-сигурният газ да не е от "Газпром". Това го заяви и самият Путин, седнал до Радев на форума в Санкт Петербург през 2019 г, на което Радев не възрази.
Проблемът обаче с “рационалността” на такава политика е, че тя по същество изключва други доставчици и вкарва по руската тръба освен газ и огромна корупция, чрез която се контролират българските политици, които вземат държавните решения.
Радев прекрасно осъзнава това и дано осъзнава, че налагащото се единствено обяснение за болезнената му привързаност към руския газ е, че и той като много други борци срещу корупцията (срещу която впрочем говори и на самия форум) е само срещу тази корупция, в която не участва.
Защо тази “рационална” политика изключва други доставчици, освен "Газпром"?
Защото "Газпром" работи само с дългосрочни договори с клауза Take or Pay (вземаш или плащаш), която предотвратява или оскъпява сключването на други дългосрочни договори за неруски газ.
И сега - по признание на председателя на надзора на "Булгаргаз" Иван Топчийски - нов дългосрочен договор с друг доставчик не се търси, за да се пази мегдан за руския газ, ако Русия реши да приеме долари и пак го пусне.
Тогава - казва той - какво да правим другия газ?
Този дългосрочен договор с "Газпром" изтича на Нова година и това хвърля в ужас газпромчиците. Затова нов дългосрочен договор с Русия става алфата и омегата на енергийната политика.
Затова и системата за доставки на газ работи с един основен доставчик и довнасяне от други - ако се наложи. Т.е от диверсификацията ни чрез новия конектор ще има смисъл, само ако не са достатъчни количествата от "Газпром" или ни спре газа (както стана).
Защо е много малка вероятността да НЕ бъде договорено цялото нужно на България количество газ с "Газпром"? Именно заради стимулите към нашите политици, които са обвързани с количеството закупен газ.
Нали си спомняте, че вторият служебен кабинет на Радев прекрати анекса, чрез който можеше да се купи много по-евтиния азерски газ, за да купуваме само руски газ? Радев беше гневен на ПП, когато смениха шефа на "Булгаргаз" Николай Павлов през януари 2022 г., откъдето именно започна конфликта му с тях.
Апропо, този същият шеф е вкаран на поста си от Бойко Борисов - и явно около него има задкулисен консенсус колко е ценен. И заради това преди дни Борисов похвали Радев, че му се доверява какво прави.
А дали е евтин руският газ?
Нали забелязвате, че всички газпромчици говорят само за цена с аргумента, че географски и по тръба няма как руският газ да не е най-евтин?
Руският газ не се продава по себестойност плюс надценка, а по формула, която няма нищо общо с това колко струва да се издълбае и пусне по тръбата до България.
В тази формула 70% от цената зависи от цената на европейския спотов пазар на газа. Тази цена се манипулира от… "Газпром", чрез недозахранване на газохранилищата в Европа още преди войната и от недоставения по договори газ след началото на войната. Това поведение на "Газпром" създава несигурност, помпа цените на алтернативния газ и на пазарните котировки.
Това е “рационалността” към която призовава Радев.
В тази “рационална” политика няма място за ценности, за финансиране с нашите пари на войната, на солидарност със санкциите на ЕС, на европейския курс към независимост от Русия и т.н.
Тези аргументи явно внасят “емоционалност” в решенията, от която Радев е изглежда опериран.
Борисов: "От 1300-1400-годишна история - за първи път връзка с Гърция започнах да правя аз"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: