Референдумът в Италия за либерализиране на правилата за гражданство и за засилване на правата на работниците се провали. Двудневният вот, който приключи в понеделник, се проведе при ниска избирателна активност, като само около 30% от имащите право на глас са участвали в него.
Активността е под необходимия праг от над 50% от всички избиратели, за да бъде признат резултатът за валиден и задължителен.
На референдума италианците трябваше да решат дали да се ускори процесът по придобиване на гражданство за чужденци, законно пребиваващи в страната.
Националното допитване включваше и въпроси, свързани с трудови реформи за по-добра защита на работниците. Мерките, подкрепени от опозиционни партии, синдикати и социални активисти, целят промяна в законите за гражданство, така че да улеснят интеграцията на т.нар. „второ поколение италианци" - децата, родени в страната от родители, които са граждани на страни извън ЕС.
Провалът на референдума всъщност е победа за италианския министър-председател Джорджа Мелони. Нейната крайнодясна коалиция беше против предложените промени. Самата Мелони обяви, че ще се яви в изборна секция за референдума, но дори няма да гласува.
В Италия живеят все повече деца на родители имигранти, които са отгледани и образовани в страната, но от правна гледна точка остават чужденци. Около 11% от всички деца, които посещават училища, в момента са чужди граждани.
Премиерът дори не коментира резултатите в понеделник следобед, но нейната партия "Братя на Италия" публикува в социалните мрежи снимка с лидерите на опозицията и с думите: "Вие загубихте".
Кампанията за референдума беше провокирана от разгорещен дебат миналата година, когато Италия спечели златен олимпийски медал по волейбол за жени с отбор, чиито звезди са дъщери на африкански мигранти.
Макар че този шум накара някои да призоват за по-бърз път към гражданство за децата от мигрантски произход, отгледани в Италия, крайно десните смятат, че такива потомци на имигранти никога не биха могли да се смятат за истински италиански граждани.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: