Харизматичен готвач, писател, кулинарен пътешественик, обиколил света с предаването си "Parts Unknown" по CNN - на 61 години Антъни Бурдейн беше истинска звезда.
Всичко приключи по най-неочаквания начин през лятото на 2018 г., когато Бурдейн беше открит мъртъв по време на снимките за шоуто във Франция. Разследването показа, че той сам е сложил край на живота си.
Новината беше посрещната с шок и объркване от всички. Режисьорът Морган Невил, носител на "Оскар" за документалистика, е сред хората, които са толкова озадачени от смъртта на Бурдейн, че дори "не могат да обработят" тази информация.
Невил решава да намери отговорите на въпросите си, като се срещне с (почти) всички членове на най-близкия кръг на готвача. Резултатът се нарича "Roadrunner" - документален филм, който се опитва да освети причините за психическото претоварване, довело до фаталното решение на Антъни Бурдейн, но и да покаже истината за личността му.
Името на филма идва от парче на The Modern Lovers - една от любимите рок групи на Антъни Бурдейн. Страстта му към пънка и рокмузиката винаги е присъствала в епизодите на шоуто му.
Морган Невил събира всички песни, които Бурдейн някога е споменавал, и съставя плейлиста с дължина от 18,5 часа.
Режисьорът смята музикалната колекция за "пътна карта" за опознаването на своя герой.
Във филма са включени и интервюта с брата на покойния Бурдейн - Крис, бившата му съпруга, продуцентите на предаването му, приятели, известни шеф-готвачи и други близки.
Най-яркото отсъствие е това на Азия Ардженто. Италианската актриса е последната жена, с която Антъни Бурдейн има връзка преди смъртта си. Морган Невил казва пред Vulture, че появата й във филма "би било болезнено за много хора" и би отклонило вниманието от основната история.
Приятелите на Антъни Бурдейн намекват в "Roadrunner", че катализаторът за решението му да посегне на живота си вероятно е появата на папарашки снимки, на които се вижда как Ардженто е в прегръдките на френски репортер. Фотографиите са публикувани няколко дни преди самоубийството. Vanity Fair посочва, че актрисата не е пожелала да коментира тези твърдения, преди да види документалния филм. Тя също не е потърсила Невил, докато той е работил по "Roadrunner".
При всички случаи, кризата на Бурдейн започва много по-рано. Преди да се сдобие с неочакваната си слава на около 40 г., той страда от хероинова зависимост. Спира с наркотиците, но никога не се е подлагал на рехабилитация. Вместо това продължава да пие алкохол, докато снима, пътува и работи в нечовешко темпо заради шоуто си.
"Той страда от агорафобия, стеснителност, тревожни състояния. Има обсесивно-компулсивно разстройство, депресия, биполярни епизоди и склонност към зависимости. Мисля, че нещастието му е причинено от това, че е бягал от по-дълбоките си проблеми твърде дълго време", казва Невил пред Vanity Fair.
Неговата теза е, че Антъни Бурдейн е опитвал да игнорира психическото напрежение с работохолизъм и с усещането за постоянно движение напред.
"Никога не е искал да спре и да си даде сметка за това, което му се случва. Това е и една от причините, поради която той е толкова интересен и страхотен човек, когото всеки иска да гледа. Но това го прави и невероятно уязвим като личност", казва режисьорът.
Силните му черти са толкова тясно преплетени със слабостите, че премахването на един елемент рискува да разруши цялата конструкция.
Когато вторият брак на Антъни Бурдейн с Отавия Буся се разпада, приятелите му започват да забелязват промяната в него. Емоционалната му нестабилност става все по-видима, а отношението му към колегите и близките му се изостря. Невил го описва като "човек с изключително сложен характер".
"Тони винаги е вярвал в бруталната искреност. Последното нещо, което той би искал, е хората да казват само мили и клиширани думи за него. Мисля, че мнозина от участниците във филма искаха да говорят и да разкажат всичко, за да не се налага да го правят пак", казва режисьорът.
Докато снима "Roadrunner", Невил научава, че Антъни Бурдейн е започнал да посещава психотерапевт през март 2018 г., само 8 седмици преди смъртта си.
Единственият по-ранен случай на негови сесии с психолог, за който той знае, се случва по време на снимките на "Parts Unknown" в Буенос Айрес - аржентинската столица е известна като място, в което психотерапията е много популярна.
Бурдейн решава, че би било забавно да се подложи на анализ пред камера.
Суровият материал за този епизод е 90 минути, в които готвачът разказва за всички свои психически проблеми. Невил го описва като "човек, който носи много мрачни облаци над главата си".
В друг епизод на шоуто си Антъни Бурдейн се среща със своя музикален идол - Иги Поп. По време на разговора Бурдейн споделя, че дивият живот на "Кръстника на пънка" е трасирал собствената му съдба - "постоянно пътуване, безразсъдно пиене и преяждане".
"Иги е неговият герой - той е истинска рок-звезда и е оцелял след всичко преживяно. В този момент Тони го пита: "А какво те вълнува най-много в момента?". Отговорът е неочакван за него. Иги отговаря: "Да бъда обичан и да оценявам хората, които ми дават тази любов". Ето това е. Това е отговорът. Само че Тони просто не може да го усети или не може да го разбере. Той е човек, който е носил огромна болка", казва режисьорът на "Roadrunner".
Един от най-противоречивите моменти във филма е частта, в която гласът на Антъни Бурдейн "озвучава" няколко написани от самия него фрази, които обаче не е казвал на запис. Невил реконструира гласа му с помощта на изкуствен интелект - решение, което беше посрещнато със сериозни критики.
Режисьорът твърди, че е получил разрешение от наследниците на Бурдейн за използването на "една модерна техника за разказване на истории" в сцени, в които е сметнал за важно "думите на Тони да оживеят".
Документалният филм направи кинопремиерата си на 16 юли в САЩ, като се очаква да бъде пуснат в стрийминг платформата HBO Max. CNN също би трябвало да излъчи онлайн "Roadrunner", но все още не е ясно кога ще стане това.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: