Да се влюбиш в колега на работното място е често срещан житейски сюжет, но невинаги реакцията на директорите е положителна.
Ако някои просто се усмихват доволни, че сред служителите им цари любов, във Ватикана на 1 октомври директно уволниха двама свои служители, сключили брак.
Мъжът и жената работят във Ватиканската банка, носеща многозначителното име "Институт за религиозни дела".
Сериозен парадокс е, че именно папската държава, която е железен защитник на семейството и противник на съжителството без брак, уволнява хора, защото са се оженили.
Ватиканските Ромео и Жулиета, чиито имена не се споменават, решават да се оженят и през февруари 2024 г. и уведомяват отдел "Човешки ресурси" за това свое намерение.
Сватбата е предвидена за 31 август и подготовката тече с пълна сила. Бъдещото семейство даже смята да закупи апартамент и иска ипотечен заем, за който работодателят им - в случая Ватиканската банка - трябва да даде гаранции. Следователно шефовете са уведомени.
На 2 май обаче излиза нов правилник за вътрешния ред в учреждението, който забранява назначаването на съпрузи и на роднини, чак до четвърта степен (т.е. първи братовчеди).
Нормата важи и за вече заварени ситуации, както и за служители, които занапред решат да се оженят за колега, след като са били назначени.
В техния случай правилникът предвижда, че в отворена среда, където работят мъже и жени, е възможно да се стигне до брак между служители. Ватиканската банка предлага при тези казуси "в интерес на онези, които имат намерение да сключат брак", да важи правото двойката свободно да избере кой от двамата ще остане на работа във финансовата институция.
Възможността е да си тръгне или служителят с по-малка заплата, или този, който има по-висока квалификация и по-лесно би си намерил работа.
Това семейство обаче не е съгласно с новите норми. Мъжът и жената пишат трогателно и дълго писмо до папа Франциск, в което припомнят непрекъснатите призиви на понтифекса в защита на брака и за насърчаване на раждаемостта.
"Отчаяни сме, искат да ни уволнят, моля спасете нашето семейство"- призовават двамата. В държавата Ватикан - папата е абсолютен монарх и държавен глава и има право да се разпореди по всички въпроси като последна инстанция.
Колегите се обръщат и към директора на Ватиканската банка Джанфранко Мами, но нито той, нито папата отговарят на писмата им.
Сватбата се състои на 31 август, а 30 дни по късно, на 1 октомври, както е по правилник, двамата съпрузи получават съобщение, че са освободени от работа.
Казусът придобива гласност и се ангажират и "ватиканските синдикати" - това не е синдикат в тесния смисъл на думата, а асоциация на работещите във папската държавна администрация.
Те съобщават, че "са се опитали да посредничат между служителите и Ватиканската банка, като са аргументирали тяхната правота с факта, че раждането на ново семейство не би трябвало да бъде застрашено от бюрократнични норми".
Направени са и правни консултации с експерти по канонично право, но тъй като то важи предимно за свещеници, които в Католическата църква не се женят, брачните казуси не са широко застъпени в него.
Интересна е позицията на Ватиканската банка, която твърди, че трудното решение е взето "с дълбоко огорчение", но е в защита на правилника, "създаден съгласно основните принципи, които регулират дейността на финансовите институции по целия свят".
Те заявяват също, че "целта е най-вече да се гарантират равнопоставени условия за целия персонал".
"Тъй като в Института работят малко над сто служители, концентрирани само на едно място, без филиали, тази норма е фундаментална, за да се предотвратят неизбежни конфликти на интереси от професионален характер", обясняват от банката.
През годините Ватиканската банка е била обект на множество скандали. Обвинявана е, че участва в пране на пари на мафията, която според слуховете е носела пари с чували зад базиликата "Свети Петър", където е седалището на финансовата институция.
През 80-те години е свързвана и с финансови и политически скандали, свързани с Италия и известния банкер Роберто Калви (с прякора "Божият банкер"), който се самоубива в Лондон.
От 2013 година насам обаче папите взеха мерки, и Ватиканската банка вече отговаря на всички европейски изисквания за финансова прозрачност, контрол на произхода на средствата и политики срещу прането на пари.
Сметка в банката може да открият само епископи, свещеници или служители на Ватикана, но не и външни лица, както беше преди.
Затова според ръководството ѝ този правилник е замислян отдавна не като наказателен инструмент, а във връзка със закона за прозрачността, контрола и финансовата информация, пожелан от папа Бенедикт XVI. Уредбата е била готова отдавна, но влиза в сила едва през май 2024 г., тъй като тогава се пенсионирал последния съпруг от всички пет семейства, работили някога в банката.
Двамата вече уволнени служители обаче не смятат да се отказват и ще си търсят правата в съда.
Това също ще се случи във ватиканския съд, който е компетентен по правораздаването в папската държава. Младите съпрузи са избрали за адвокат известната Лаура Сгро, която защитава всички изгонени или пострадали от действия на Ватикана.
Тя обяснява, че банката не е предложила никакъв вариант за преместване или друго споразумение, а просто ги е уволнила, като им е наредила да напуснат веднага работното място и да върнат своите карти за достъп до държавата Ватикан, както и кредитните и дебитни карти за техните съответни сметки.
Според адвокатката "този акт на финансовата организация е невалиден, незаконен и изключително уронващ основни права".
Освн ако папата не се намеси внезапно, семейството, останало без работа, ще трябва да се надява на ватиканското правосъдие.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: