Румънският принц, който опита да си върне царските имоти и бе осъден за корупция Снимка: © Getty Images

Представете си следната история: един от наследниците на последния монарх на балканска държава се връща от изгнание след разпада на комунистическия режим и прави опит за политическа кариера. След неуспеха си - започва да търси начини да си върне част от земите на покойния монарх, национализирани от режима след 1944 г.

Представете си как изведнъж пред него се появява фигура с топли връзки във властта - човек, подобен на нашумелите Еврото или Нотариуса - и прави предложение, на което царският наследник не може да откаже.

Посредникът убеждава "жертвата", че той е единственият човек в държавата, който може да върне собствеността върху спорните имоти. Условието на посредника е да получи лично контрола върху по-голямата част от земите, като обещава бъдеща висока възвращаемост от инвестиции.

Наследникът на монархическата фамилия получава аванс и остава с надеждата за многократно по-големи постъпления. Скоро разбира, че е измамен, скъпоценните наследствени земи на дядо му принадлежат на съвсем друг човек и самият той няма да получи нищо повече.

Представете как тази схема попада на прокурор като Лаура Кьовеши, и всички замесени по веригата са надлежно разследвани и окончателно осъдени за корупция.

Цялата история звучи колкото невероятно, толкова и познато. Тя е съвсем действителен случай от съседна Румъния, който Politico описва в подробности.

Измаменият царски наследник е принц Паул-Филип Румънски - първороден син на първородния син на някогашния румънски крал Карол II.

За разлика от българското царско семейство, румънската монархическа династия е в тежък и сложен вътрешен конфликт заради споровете за наследяване на короната в началото на 20 век. Бракът на Карол II, от който се ражда бащата на принц Паул, е анулиран принудително и оттам започва спорът кой всъщност е престолонаследникът.

Паул-Филип е в лоши отношения със своите роднини от линията на чичо си, последния румънски крал Михай I.

Независимо от това принцът се връща в Румъния още през 1990 г. и дори се кандидатира за президент през 2000 г. Печели само 0.5% от гласовете на гражданите - за разлика от България, която година по-късно избра Симеон Сакскобургготски за премиер с почти пълно мнозинство, а той си върна част от имотите по съдебен път.

Претенциите на румънския принц към национализираните земи на монархията засягат гори в района на Снагов край Букурещ и още едно имение с голяма площ "Бъняса" на територията на столицата. Стойността им се оценява на 145 милиона евро и строителни компании проявяват голям интерес към тях.

Посредникът, който предлага да реши проблемите на Паул-Филип, се казва Ремус Труика, бивш началник на кабинета на министър-председателя на Румъния Адриан Нъстасе (впоследствие също осъден за корупция).

През 2006 г. Труика се договаря с принца да намери начин да реституира земите и да му плати 4 милиона евро аванс, но в замяна на това - по-голямата част от имотите да бъдат прехвърлени на компанията на посредника Reciplia.

Реалният собственик на Reciplia се оказва израелският милиардер Бенямин Щайнмец - нещо, което според принц Паул-Филип не му било известно в момента на договорката.

Всичко върви по план и земите са реституирани през 2009 г. Две години по-късно обаче принцът е предупреден от партньорите си да не чака бързи приходи от сделката - и разбира, че е измамен. Чак през 2015 г. той подава сигнал в прокуратурата, когато самата прокуратура вече разследва принц Паул-Филип и неговите съучастници за корупция.

По делото са събрани безспорни факти за това, че Ремус Труика е "купил" сравнително евтино румънските чиновници - един от тях е получил част от царските гори, оценявана на 50 000 евро, друг е изпратен от Труика на почивка в Монако, включваща посещение в ресторант със звезда "Мишлен" и разходка с яхта около Монте Карло.

Делото приключва с присъда от 3,5 г. затвор за принц Паул, 7 г. за Ремус Труика и 5 г. затвор за израелския милиардер Щайнмец. Единственият, който действително излежава присъдата си, е Труика. Щайнмец се прехвърля в Гърция и Кипър, чиито съдилища отказват да го екстрадират заради "нечовешите" условия в румънските затвори.

Принц Паул попада в сходна ситуация в Париж, но Румъния отказва да свали европейската заповед за ареста му. Когато той заминава за Малта през април 2024 г., отново е задържан и прекарва два месеца под стража, докато местният съд пак разгледа случая му. На 12 август получава очаквания отказ от екстрадиция, отново обоснован с опасенията от нарушаването на човешките права в румънските затвори.

Румънското Министерство на правосъдието смята да преследва принца, докато не изтърпи наказанието, за което е осъден. А той не се отказва от намерението си да си върне старите царски земи въпреки всичко.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

С продажбите на "Времеубежище" в Украйна Георги Господинов подпомага защитата на страната

"Времеубежище е спасило няколко човешки живота"

20:07 - 06.04.2025
Спорт

Сангаре вкара за първи път от 7 месеца

"Левски" се бетонира на второто място

20:02 - 06.04.2025
Важно днес

ЕС решава как да отговори на Тръмп, докато 50 страни искат преговори за митата

Очаква се контрамерките на ЕС да са на стойност до 28 млрд. долара

17:28 - 06.04.2025
Важно днес

България спечели три златни медала на Световната купа по художествена гимнастика в София

Стилияна Николова спечели златото на обръч и топка, а ансамбълът триумфира с пет ленти

16:10 - 06.04.2025
Живот

Чийзкейк в шоколадови яйца – рецепта

Празничен десерт, който съчетава традиция и изненада

15:20 - 06.04.2025
Важно днес

Гласът тих, посланието - силно: Папа Франциск се появи изненадващо на площад "Свети Петър"

Неделната литургията беше специално посветена на болните

15:18 - 06.04.2025
Бизнес

Мъск изглежда не иска мита за Европа

Технологичният милиардер се надява САЩ и ЕС да договорят зона за свободна търговия

14:12 - 06.04.2025
Важно днес

Съдия Цариградска осъди агенция "Пик" за клеветнически статии

Агенцията ще трябва да ѝ плати обезщетение, но и да премахне статиите за нея

13:54 - 06.04.2025
Важно днес

Хиляди протестираха за по-достъпни жилища в Испания

85% от младите хора под 30 години живеят с родителите си заради високите наеми

13:02 - 06.04.2025