Русия няма да разследва самолетната катастрофа с Пригожин по международните правила Снимка: © Screenshot

Руските следователи няма да проведат незабавно разследване по международните правила на самолетната катастрофа, при която загина ръководителят на частната военна групировка „Вагнер“ Евгений Пригожин.

„В момента“ Русия няма да разследва самолетната катастрофа с произведения в Бразилия Embraer Legacy 600 според международните разпоредби. Такъв отговор е изпратила руската страна до Бразилския център за разследване и предотвратяване на авиокатастрофи (CENIPA), предава Reuters.

Самолетът Embraer Legacy 600 е произведен в Бразилия. Службата за разследване и предотвратяване на авиокатастрофи на Бразилия е изпратила имейл до Москва, че е готова да съдейства на ръководеното от Русия разследване, ако бъде поканена и ако то се провежда по межународните правила.

Reuters отбелязва, че Руската служба за контрол на гражданското въздухоплаване не е длъжна да се съгласи с искането на CENIPA.

Според базираната в Монреал Международна организация за гражданска авиация на ООН (ICAO), полетът от Москва до Санкт Петербург е вътрешен, така че не е предмет на международни правила, известни в индустрията с юридическото си наименование „Анекс 13“.

Бивши следователи обаче коментират, че е добре да Русия да включи Бразилия в разследването, тъй като САЩ и други западни правителства подозират, че Кремъл стои зад катастрофата на 23 август на самолета Embraer Legacy 600, който през годините е доказал надеждността си от гледна точка на безопасност.

„Русия не е длъжна да разследва по международните правила и да ни покани, но е препоръчително да го направи“, коментира ръководителят на CENIPA бригаден генерал Марсело Морено, след като миналата седмица изпратили мейл с въпрос дали Русия е отворена за такова разследване.

„Но ако кажат, че ще отворят разследването и ще поканят Бразилия, ние ще участваме от разстояние“, уточни той.

Американският консултант по авиационната безопасност и бивш следовател Джон Кокс коментира, че вътрешно руско разследване винаги ще буди съмнения, ако в него не участва Бразилия, страната, където е произведен самолетът.

До момента не е ясно какво се случва със самолета, собственост на частната военна групировка "Вагнер", на 23 август, когато се разбива на север от Москва и всички 10 души на борда загиват. В списъка с пасажерите е и Пригожин, като Москва каза, че ДНК експертиза е потвърдила самоличността му сред жертвите. Във вторник в родния му Санкт Петербург беше погребението му. Кремъл отрече да има нещо общо със свалянето на летателната машина, каквито подозрения не липсват.

"Тайното" погребение на Пригожин: Десетки полицаи и металодетектори пред гробищата в Санкт Петербург

Опело на Евгений Пригожин в Русия Десет тела и записващи устройства са открити около разбилия се самолет с Пригожин на борда


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024