Русия твърди, че е поела контрол над химическия завод в Авдийвка. Защо това е важно Снимка: © Getty Images

В понеделник руските сили са установили пълен контрол над огромния коксов завод от съветската епоха в разрушения украински град Авдийвка, твърдят руските власти.

"Групировката "Център", която премина в настъпление, пое пълен контрол над коксохимическия завод в Авдийвка", се казва в изявление на руското министерство на отбраната, придружено от видео, което показва серия от взривове на място, което изглежда като завода.

"На административните сгради бяха издигнати руски знамена", допълват от министерството, а междувременно руската държавна телевизия показа кадри как синьо-жълтият украински флаг е свален.

Преди дни украинските военни изтеглилиха войските си от източния град, който от месеци е обсаден от руските сили и се водиха жестоки боеве.

Главнокомандващият на армията Украйна Олександър Сирски заяви, че е предприел тази стъпка, "за да избегне обкръжаване и да запази живота и здравето на военнослужещите".

Градът, който е почти напълно разрушен, се смята за "врата" към близкия Донецк - регионалната украинска столица, завзета от подкрепяни от Русия бойци през 2014 г. и по-късно незаконно анексирана от Москва.

Падането на Авдийвка бележи най-голямата промяна на дългата повече от 1000 км. фронтова линия, откакто руските войски превзеха близкия град Бахмут през май 2023 г.

Защо е важен заводът?

Заводът за кокс и химикали в Авдийвка е част от групата Metinvest, която е собственост на украинския олигарх и милиардер Ринат Ахметов.

С почти четири хиляди работници през 2019 г. по данни на Радио Свободна Европа, разрастващият се на 340 хектара завод е едно от най-големите предприятия за производство на кокс в Европа и играе жизненоважна роля в захранването на украинската промишленост.

След началото на войната в Донецка област през 2014 г. той е многократно удрян от минометни и артилерийски снаряди.

Ако заводът бъде засегнат твърде сериозно, съществува риск от екологична катастрофа в региона, тъй като на територията му се произвежда голямо разнообразие от химикали, като бензен, каменовъглен катран, амониев сулфат, сярна киселина и гориво.

Групата Metinvest е собственик и на други ключови предприятия - завода "Азовстал" в Мариупол и металургичния комбинат "Илич". Тези активи бяха в основата на металургичния бизнес на Metinvest.

Мариупол (на снимката - бел. ред) беше превърнат в горящи руини в началото на пълномащабната руска инвазия, докато защитниците му бяха изтласкани именно в "Азовстал" и принудени да се предадат след седмици на бомбардировки.

През 2021 г. "Азовстал" и "Илич" са произвели 8,6 млн. тона стомана, или 90% от общото количество стомана на групата. На тези заводи се падат 40% от цялото украинско производство на метални изделия, пише Forbes.

Metinvest оценява общите загуби от войната на повече от 3,5 млрд. долара.


Кремъл показа как Путин обикаля разрушения Мариупол с автомобил

"Мариупол - Неизгубената надежда" - поразителен документален филм, който ще ви разплаче


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

БНБ пуска нова монета, посветена на българската гайда

Монетата ще се продава на цена от 156 лв.

12:48 - 22.11.2024
Живот

Стани част от бегачите в отбора на ASICS FrontRunner България. Кандидатстването вече е отворено

Търсят се хора с разнообразни истории, нива на опит и страст към движението

12:30 - 22.11.2024
Важно днес

Европрокуратура разследва измама за финансиране на реставрация на църква в България

При извършени обиски в Бургас, Петрич, Рила и София са иззети документи и доказателства.

12:14 - 22.11.2024