Руски бизнесмен и пилот са загинали при падане на хеликоптер близо до Ница

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Бизнесмен "с руска националност и малтийски паспорт” e загинал при катастрофа на частен хеликоптер близо до Ница в Южна Франция. Втората жертва е пилотът.

Хеликоптерът на частната компания “Monacair” е летял от Лозана, Швейцария за Монако. Инцидентът е станал в 14 часа над планински проход до Ница в в департамента Алпи-Приморски.

Трябвало е да има и трети човек на борда, "се е отказал в последния момент", съобщават от "Monacair".

Пилотът е бил на 35 години, но "е преминал цялото си обучение в региона и го е познавал много добре, а хеликоптерът е бил от последно поколение", се казва още в съобщението.

53 пожарникари са се отзовали на мястото на катастрофата, което е труднодостъпно.

Хеликоптерът е бил тип еднодвигателен лек хеликоптер, произведен от Airbus, модел H130 с регистриция 3A-MVT.

Малта от години е известна с издаването на т.нар. “златни паспорти” към които основен интерес имат руснаци, китайци и граждани на държави от Близкия изток.

Преди десетина години парламентът на Малта одобри програмата за “златните паспорти”, която предвиждаше малтийско гражданство да получават граждани на трети страни извън Европейския съюз, които платят 650 хил. евро - т.нар. гражданство срещу инвестиции.

Преди две години страната обяви, че квотата от 180 души вече е изчерпана и пусна нова програма с по-строги изисквания: сумата, която трябва да се внесе във Фонда за развитие на Малта се увеличава, а размерът на инвестицията в имот, която трябва да се направи, се удвои – от 350 на 700 000 евро. Въведе се и изискването за постоянно пребиваване на острова

С избухването на войната в Украйна Малта обяви че спира продажбата на "златни паспорти" за руснаци и беларуси.

Важно днес

Meta е осъдена да плати 375 млн. долара заради вреди върху деца в социалните мрежи

Съд в Ню Мексико приема, че компанията е подвеждала за безопасността на платформите си

09:15 - 25.03.2026
Важно днес

Николай Младенов призова за разоръжаване на Хамас пред ООН

Ако Хамас не се откаже от оръжията си, това ще означава провал на плана за мир

09:10 - 25.03.2026
Важно днес

Иран ще отвори Ормузкия проток за „неутрални“ кораби

Кораби, свързани със САЩ и Израел няма да бъдат допускани

08:19 - 25.03.2026
Важно днес

Тръмп предлага на Иран план от 15 точки за край на конфликта

Обсъжда се възможността за провеждане на мирна среща още тази седмица

07:51 - 25.03.2026
Важно днес

Тръмп обсипа Орбан с комплименти и призова унгарците да гласуват за него

"Той е истински приятел, борец и победител", написа американският президент за премиера на Унгария

07:46 - 25.03.2026
Важно днес

Мете Фредериксен печели изборите в Дания, но с исторически слаб резултат

Тя обяви, че е готова отново да поеме премиерския пост

07:26 - 25.03.2026
Важно днес

Отбелязваме Благовещение – деня на благата вест и новото начало

Празникът съчетава християнската традиция и народните вярвания за късмет и ново начало

06:00 - 25.03.2026
Спорт

“Ливърпул” се разделя с легендата Мохамед Салах

Голмайсторът с №11 на гърба има 255 гола в 435 мача за "червените"

21:08 - 24.03.2026
Важно днес

КЕВР очаква вдигане на цените на газа, парното и тока от юли

„Булгаргаз“ иска над 5% увеличение на цената на газа още от следващия месец

20:25 - 24.03.2026