"Руски кът" в училище - МОН обяви кои училища работят с проруски организации Снимка: © Getty Images

Министерството на образованието обяви училищата в България, които работят с проруски организации на фона на все по-силните опасения за прокарване на руска пропаганда в час.

Публикуваната информация е в отговор на депутатски въпроси към министъра на образованието Красимир Вълчев.

Въпреки че Българие е обявена от Русия за вражеска държава, стана ясно, че български ученици носят руски носии, празнуват руски празници и посещават Руския културно-информационен център в София, за да се запознаят с традиционни руски занаяти, докато учат руски език.

На този фон министерството на образованието и науката подкрепя конкурс за ученици между 1. и 12. клас на фондация "Устойчиво развитие за България", която членува в организация, обявила незаконно анексирания Крим за руски.

Всичко това повдигна въпроси, доколко българските училища се превръщат в проводник за прокарване на руска пропаганда сред учениците. Още преди публикуването на отговорите, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова нападна България за "русофобски настроения срещу учители".

Депутатите от ПП-ДБ Божидар Божанов, Ивайло Мирчев, Кристина Петкова и Явор Божанков изпратиха серия въпроси по този повод до министъра на образованието Красимир Вълчев. Част от отговорите му бяха публикувани на страницата в на Народното събрание.

Народната представителка от ПП-ДБ Кристина Петкова задава въпроса: "Кои училища в България имат някаква форма на сътрудничество с Фондация "Устойчиво развитие за България", Национално движение "Русофили" или участват в инициативи, подкрепени от Фонд "Русский мир", Руския-културно информационен център в София или Руската православна църква?"

От отговора на МОН става ясно, че по данни на регионалните управления на образованието, училищата, които през настоящата учебна година са се включили в инициативи на Руския културно-информационен център в София са:

  • СУ "Максим Горки", гр. Стара Загора;
  • СУ "Ангел Каралийчев", гр. Стражица;
  • 132. СУ "Ваня Войнова", гр. София;
  • 32. СУИЧЕ "Св. Климент Охридски", гр. София;
  • 19. СУ "Академик Михаил Арнаудов", гр. София;
  • 13. СУ "Александър .С Пушкин", гр. София;
  • 12. СУ "Цар Иван Асен ІІ", гр. София;
  • 35. СЕУ "Добри Войников", гр. София;

Няколко училища са прекратили участивето си в инициативи с Руския културно-информационен център в София:

  • НПГГГСД "Сава Младенов";
  • СУ "Св. св. Кирил и Методий", гр. Велинград;
  • СУ "Любен Каравелов", гр. Несебър;
  • Частно основно училище "Малкият принц", гр. Варна
  • СУ "Иван Вазов", гр. Поморие.

Друг въпрос, който депутатите засягат в питанията си, е свързан с Фондация "Устойчиво развитие аз България". От журналистичеки материали стана ясно, че министерството на образованието и науката подкрепя конкурс за ученици между 1. и 12. клас на фондацията, която развива българо-руското сътрудничество и солидарността между народите в борбата за мир.

Въпросната фондация обаче членува в организация, обявила незаконно анексирания Крим за руски, а конкурсът ѝ "Заедно за ХХІ век" от съвсем скоро се е провеждал под патронажа на Посолството на Руската федерация в България.

Министърът на образованието Красимир Вълчев отговаря, че конкурсът е бил одобряван за включване в Националния календар за изяви по интереси при всички досегашни български правителства - от годината на започването му до учебната 2024 - 2025 година.

"Министерството на образованието и науката не разполага с информация, която да потвърждава наличие на пропаганда в съдържанието или при провеждането на конкурса, както и с данни за вмешателство в образователния процес от страна на външни политически фактори", пише Вълчев, като припомня позицията на българската държава срещу руската военна агресия и подчертава, че при наличие на каквито и да било съмнения аз прокарване на външнополитическо влияние и пропаганда в българското образование Министерството на образованието и науката е готово да се намеси.

"В същото време е важно да се прави разлика между политическите действия на дадена държава и нейната култура, език и принос към световното културно наследство, които не следва да бъдат подлагани на отрицание или стигматизация", пише Вълчев.

Все пак, "с цел недопускане на каквито и да е спекулации или съмнения" МОН няма да включи спорния конкурс в програмата за следващата учебна година - 2025 - 2026 година, става ясно от написаното от министъра.

"Във връзка с обществената чувствителност съм разпоредил да се разгледат всички възможности за допълнителни механизми за предварителна оценка на предложенията за включване в календара", казва още просветният министър.

Две училища към момента си партнират с фондацията "За устойчиво развитие на България" - СУ "Максим Горки" в Стара Загора и Професионалната гимназия по преподаване на чужди езици "Екзарх Йосиф" в Разград. Други две са си сътрудничили доскоро, но вече са прекратили практиката. Това са Национална професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Сава Младенов" в Тетевен и СУ "Николай Катранов" в Свищов.

С Национално движение "Русофили" работят само в ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф", доскоро и НПГГГСД "Сава Младенов" и СУ "Николай Катранов", които са прекратили сътрудничеството си.

В инициативи, подкрепени от Фонд "Русский мир", участва само старозагорското средно училище "Максим Горки".

"Няма училища, които са били във форма на сътрудничество с Руската православна църква, или са участвали в инициативи, подкрепени от нея", пише в отговора на МОН. Оттам допълват, че в изпълнение на задължението за недопускане на пропаганда в системата на образованието "ще бъде обърнато особено внимание на училищата да подхождат с повишена отговорност в подобни случаи".

От отговора на друг въпрос обаче става ясно, че 5 училища в страната са участвали в инициативата "Руски кът". Става въпрос за образователен проект на Руската православна църква, разработен специално за българските училища. Целта е популяризиране на руската култура, език и духовно-нравствените ценности на Русия сред българските ученици.

"Изпълнява се със съдействието на Руския културно-информационен център, фондация "Православна инициатива" под патронажа на Московски и Всерусийски патриарх Кирил и с помощта на посолството на Русия в България, Руския дом в София и Генералното консулство на Русия", обръща внимание Петкова.

От питането ѝ става ясно, че в документите на поръчката е записано, че целта е "да разшири руското присъствие в България".

Дарения по проекта, направени до 2022 г., има за Средно училище с разширено изучаване на чужди езици "Д-р Петър Берон" в Перник, Национална професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Сава Младенов" в Тетевен, Средно езиково училище "Св. Паисий Хилендарски" в Дупница и Средно училище "Иван Вазов" в Поморие.

Новосъздаден кът има само в Средно училище "Любен Каравелов" в Несебър (през 2022 г.). Той се намира в кабинета по руски език и има образователна цел.

"Към момента училището не работи по проект "Руски кът", твърди в отговора си образователният министър и съобщава, че е възложил проверка във всичките 5 училища.

"Докладвано ми е, че не е извършвана политическа или идеологическа пропаганда, а кътовете се използват за нуждите на учебния процес", пише още Вълчев.

За да "бъдат избегнати бъдещи спекулации по темата", министърът дал указания към всички, които са част от образователния процес да подхождат с особено внимание при избора на теми, участието в инициативи и осъществяването на партньорства, както и да се въздържат от събития, които включват официални руски представители или лица, попаднали под обхвата на различни санкционни режими с оглед на руската агресия.

Още преди да бъдат публикувани отговорите на МОН, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова определи питанията от български депутати като "русофобска кампания, насочена срещу учители по руски език и учениците им".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

На 24 май Kaufland кани клиентите си да дарят детски книжки за читалища и библиотеки

Инициативата „Подари вълшебство“ ще се проведе паралелно в София и Кърджали

09:56 - 22.05.2025
Важно днес

Шофьор загина при челен сблъсък в отсечка на АМ "Тракия" в ремонт

Участъкът е с двупосочен трафик в едно платно от началото на май

09:30 - 22.05.2025
Живот

Знаем ли какво искат устните ни?

Красотата на устните ни е в усещането ни за тях

09:24 - 22.05.2025
Политика

"Тренд": Повечето българи подкрепят еврото, но част от тях не са готови или информирани за него

Идеята на Радев за референдум срещу еврото среща широка подкрепа, но не му вдига рейтинга

08:55 - 22.05.2025
Важно днес

Русия е шпионирала границите на Европа, като е хаквала хиляди камери

Русия е обвинена, че е опитвала да хакне охранителни камери с цел прекъсване на помощта за Украйна

08:09 - 22.05.2025
Важно днес

Служители на израелското посолство са убити пред еврейски музей във Вашингтон

Полицията съобщава, че е задържала заподозрения извършител

07:36 - 22.05.2025
Спорт

“Тотнъм” спечели Лига Европа. Ето защо това е годината на птицата

Първи трофей за “шпорите” от 17 години насам

01:42 - 22.05.2025
Политика

Защо в Пловдив няма протести в градския транспорт? Защото и него никакъв го няма

Но за разлика от стачката в София - тук синдикатите си мълчат

18:00 - 21.05.2025
Важно днес

Четвърти ремонт затруднява трафика по магистрала "Тракия"

Срокът за приключване на ремонтите е до края на юни

17:36 - 21.05.2025