След години на критики, скандали и съдебни спорове Съдът на ЕС постанови: малтийската инициатива за предоставяне на гражданство срещу инвестиции нарушава правото на Европейския съюз и следва да бъде прекратена.
В решението си, публикувано днес, съдът определи инвестиционната практика на Малта като форма на „комерсиализация на гражданството“ — подход, несъвместим с принципите и духа на европейското право.
Според съдиите, чрез прилагането на тази процедура Малта е подкопала взаимното доверие между държавите членки – ключов елемент за функционирането на ЕС като зона без вътрешни граници.
Как работеше механизмът за гражданство
Разглежданата програма, официално въведена през 2020 г., позволяваше на лица, дарили до 750 000 евро на държавата и прекарали (поне формално) 12 месеца в Малта, да получат гражданство.
Това автоматично им даваше достъп до европейско гражданство и свободата да живеят и работят навсякъде в Съюза.
Инициативата е свързана със закон от 2013 г. и още от самото начало е подложена на остри критики от страна на организации за прозрачност и институциите на ЕС. Съществени опасения бяха изразени по отношение на риска от пране на пари, корупция и пробиви в сигурността на Съюза.
Малта не беше единствената държава, която дава "златни паспорти" - България също имаше подобна схема до 2022 г., когато беше отменена заради призивите на Европейската комисия.
В същата година островната държава обяви, че спира за "неопределен срок" обработването на кандидатури от Русия и Беларус заради войната в Украйна, но така и не се отказа от закона.
Разследващата журналистка от Малта Дафне Каруана Галиция, която беше убита с бомба през 2017 г., беше показала, че мнозинството от притежателите на "инвестиционни" паспорти са руснаци.
Някои от тях са санкционирани или са свързани с хора, принадлежащи на политическия елит на Русия.
Реакции от ЕС и Малта
Европейската комисия стартира правна процедура срещу Малта и Кипър още през 2020 г., като ги уличи в незаконна продажба на гражданство на ЕС.
Малко преди започване на делото Кипър се отказа от своята практика, но Малта настояваше на правото си да предоставя гражданство по свое усмотрение. Сега правителството заявява, че ще приведе законовата си рамка в съответствие със съдебното становище. Властите подчертават икономическите ползи от програмата, донесла над 1.4 милиарда евро приходи в хазната от 2015 г. насам.
Бившият премиер Джоузеф Мускат, при чието управление беше въведена програмата, определя решението на съда като „политическо“. Той подаде оставка през 2020 г. след масово недоволство и подозрения, че е опитал да защити приближени от разследване по случая с убийството на Дафне Каруана Галиция.
„Гражданството на ЕС не се продава“
Европейската комисия приветства съдебното решение и призова Малта незабавно да го изпълни.
„Гражданството на ЕС не е за продан“, заяви говорител на Комисията. „Програмите за гражданство срещу инвестиции противоречат на европейското право и трябва да бъдат прекратени във всички държави членки.“
Синът на Дафне, Матю Каруана Галиция, определи решението като „победа за народа на Малта и за всички европейци, които са несправедливо на прищевките на перачи на пари и корумпирани престъпници“. Той настоя властите в Малта незабавно да сложат край на тази спорна практика.
Санкционирани руски граждани с европейски паспорти
Решението на Съда на ЕС идва след засилен обществен и институционален натиск върху Малта.
Причината е отварянето на вратичка за санкционирани заради войната в Украйна руснаци, които продължават да се възползват от правото на свободно придвижване в ЕС с малтийските си паспорти.
Сред тях са бизнесменът Алберт Авдолян, санкциониран от ЕС през 2025 г. заради връзки с руския отбранителен сектор, и Евгения Бернова, обвинена от САЩ в доставки на чувствително оборудване за руската армия.
И двамата са получили гражданство чрез програмата между 2014 и 2016 г. и досега не са го загубили.
Програмите за предоставяне на гражданство срещу инвестиции се появиха в редица европейски държави след финансовата криза, когато правителствата търсеха алтернативни източници на приходи. С нарастващото напрежение с Русия и засилените опасения относно сигурността, Великобритания също прекрати своята „инвеститорска виза от първи клас“ през 2022 г.
В същото време, през февруари 2025 г., Доналд Тръмп обяви планове за въвеждане на „златна карта“ – резидентска виза за богати чужденци на стойност 5 милиона долара.
Санкционирани заради войната руснаци могат да пътуват из ЕС с малтийски „златни“ паспорти
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: