Салимова завърши турнира за Световната купа по шах с второ място и титла "гросмайстор" Снимка: © FIDE/Stev Bonhage

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши на второ място в турнина за Световната купа по шахмат за жени в Баку, след като отстъпи пред опонентката си Александра Горячкина.

Двете се изправиха една срещу друга в тайбрек, който завърши с 1,5:2,5 т. в полза на руската състезателка, която се състезава под неутрален флаг.

Горячкина победи Салимова с белите фигури във втората партия с време 25+10 в тайбрека. През 2021 г. тя стана вицешампионка в Световната купа по шах за шени, а тази година печели състезанието и грабва паричната награда от 50 хил. долара.

Въпреки загубата във финала, Салимова получава наградата за 2-о място, която е в размер на 35 хил. долара, както и място в следващия турнир на кандидатките за турнира. Той ще се проведе догодина в Торонто, Канада.

Българката вече притежава и титлата гросмайстор, тъй като е покрила нормата за това, след като постигна забележителния ЕЛО коефициент от 2416 точки.

Малко по-рано стана ясно, че българската участничка е сама на състезанието в Баку заради липса на финансиране. Нейният треньор съобщи, че част от разноските по нейното участие се приемат от нейните приятели шахматисти - тя е подпомана и от неправителствени организации.

Защо Нургюл Салимова се бори за световната титла по шахмат сама, без щаб

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024