Сам Банкман-Фрийд беше осъден на 25 години затвор за финансови измами Снимка: © Getty Images

Основателят на вече фалиралата борса за криптовалути FTX Сам Банкман-Фрийд беше осъден на осъден на 25 години затвор за измама в размер на за 8 милиарда долара.

През ноември 2023 година той беше признат за виновен по седем обвинения за финансови измами и пране на пари, довели до фалита на криптоборсата FTX.

Преди да чуе присъдата си Фрийд казва пред съда, че съжалява, съобщи британският Guardian. По време на процеса срещу него той твърдеше „че е взел поредица от грешни решения“, но не извършвал измама.

Днес той заяви, че "много хора са били разочаровани и съжалява за случилото се.“ Според защита на Фрийд фалиралата FTX е имала достатъчно активи, за да върне парите на инвеститорите, които загубиха близо 8 млрд. долара, когато тя фалира.

Аргументите по време на изслушването от съда бяха отхвърлени, а съдия Луис Каплан заяви, че той е използвал средствата за собствените си цели и така е извършил измама.

Според съдията, твърдението е „подвеждащо и спекулативно“. Съдът все пак не наложи максималната присъда, която предвижда 110 години затвор и наложи присъда от 25 години.

Фалитът на криптоборсата FTX се определя като една от най-големите финансови измами, а последствията от нея отекваха повече от година на криптопазара.

В края на 2022 година борсата се срина, а основателят ѝ Сам Банкман-Фрийд от милиардер с активи от 26 млрд. долара остана на нула.

Някогашният "гуру" в света на криптовалутите Сам Банкман-Фрийд, се сдоби със седем обвинения за финансови престъпления, които се оценяват на 8 млрд. долара.

Голяма част от средствата са били незаконно прехвърляни от криптоборсата към личния хеджфонд на Сам Банкман-Фрийд Alameda и оттам следите им се губят.

Caroline Elison Бившата приятелка на Сам Банкман-Фрийд: Той ме накара да извърша престъпление


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пропадане на асфалта затвори бул. „Панчо Владигеров“ между „Люлин“ и „Обеля“

Като най-вероятна причина за проблема се посочва строежът на близката метростанция

19:13 - 01.09.2025
Важно днес

Плевен обяви бедствено положение заради безводието

Ще се доставя бутилирана вода за болници, детски градини, училища и социални институции

18:27 - 01.09.2025
Живот

Kaufland и Съюзът на математиците в България с обща кампания за превалутирането

Kaufland събира математически таланти в кампания за еврото

17:17 - 01.09.2025
Важно днес

Горица Кожарева ще съди Ивайло Мирчев за клевета заради доклад на Сметната палата, която тя оглавяваше

Засегнала се е от публикация на политика за документи за неизгодна обществена поръчка за коли

16:42 - 01.09.2025
Важно днес

Опозицията поиска оставката на шефа на ДАНС заради самолета на Фон дер Лайен

Лидерите на ДБ настояват за спешни отговори за националната сигурност

16:26 - 01.09.2025
Важно днес

София вдига цените на десетки административни услуги

Гробните места поскъпват двойно, ръст има и при издаването на удостоверения и техническите услуги

15:36 - 01.09.2025
Важно днес

България ще има вицепремиер и министър на парада в Китай, редом с Путин и Ким Чен-ун

Делегацията не е правителствена, а на БСП - по покана на Китайската комунистическа партия

14:42 - 01.09.2025