- България и Сърбия са държавите с най-висок ръст в глобалната класация на щастието за последните 11 години.
- Основната причина за това позитивно увеличение на житейските очаквания се оказва най-младото поколение.
- Хората в България и в цяла Източна Европа под 30-годишна възраст вече достигат до нивото на удовлетворение, което техните връстници в Западна Европа изпитват - вкл. изпреварват младежите от държави като Германия и Франция.
Младите българи вече се нареждат на 40-то място в света по индекс на щастието, докато цялостният резултат на страната (измерен сред всички възрастови групи) я дърпа назад до 81-ва позиция сред 144 изследвани държави.
И все пак - подобрение на общия индекс на България има и не само при младежите, но и при останалите поколения, ако се погледне какво е било нивото през 2006-2010.
Това показват резултатите от проучване сред населението на страни от цял свят, което се провежда съвместно от изследователския център на Оксфорд, Gallup и ООН.
"Хората са по-щастливи в държавите, в които има по-голямо равенство на щастието сред възрастовите групи", е един от изводите в изследването. България, за съжаление, все още е сред страните с високо неравенство в това отношение.
Финландия отново оглавявя класацията за най-щастливата страна в света - това се случва за седма поредна година.
За пръв път от 2012 година насам Северна Америка изпада от топ 20 най-щастливите страни. Според проучването САЩ заемат 23 място, като там се наблюдава най-големият спад в благосъстоянието на младежите под 30 години.
България се изкачва с 63 позиции и вече заема 81 място, докато през 2013 страната ни е била по-близо до дъното на класацията на 144 място (тогава са измервани общо 156 страни).
Сега Сърбия заема 37 място, a преди 11 години е била на 106 място.
Сред останалите европейски държави, които се изкачват най-много в класацията за щастие са Латвия, Румъния и Литва.
За първи се прави и детайлно прочуване по възрастови групи. Така Дания се нарежда като най-щастливата страна на възрастните хора над 60 години, докато младежите под 30 години в Литва оглавяват класацията за щастие.
Анализът показва интересна тенденция, а именно, че младите хора в България вече са достигнали нивото на щастие на връстниците си в Западна Европа.
„Продължава сближаването на нивата на щастие в Централна и Източна Европа с тези в Западна Европа, като при младите нивото е уеднаквено," става ясно от доклада за щастието през 2024 година.
Нивата на щастие се оценяват на базата на осем критерия, които включват:
- БВП на глава от населението;
- Oчаквана продължителност на живота;
- Свободата да се правят житейски избори;
- Социална подкрепа - доколко можеш да разчиташ на подкрепа от близки и приятели при нужда;
- Доброволчество - даряване на средства, готовност да помогнеш на непознати;
- Възприятие за корупция - широко разпространена ли е корупцията сред властите в държавата;
- Положителни емоции - лична оценка за това колко весели моменти, забавления и интересни преживявания е имал човек в деня преди анкетата;
- Негативни емоции - лична оценка за това доколко е изпитвал тревожност, тъга или гняв в деня преди анкетата;
Къде е България според всеки от тези критерии?
С много добри оценки за социална подкрепа. И с много тежки резултати по усещане за масова корупция:
- 48 място в света по БВП на глава от населението
- 17 място в света по усещане за социална подкрепа
- 60 място в света по oчаквана продължителност на здравословен живот
- 79 място в света за свобода на житейските избори
- 85 място в света по дарителство през изминалия месец
- 2 място в света по усещане за корупция (изпреварва ни само Босна и Херцеговина)
- 105 място в света по скорошни позитивни преживявания
- 122 място в света по скорошни негативни преживявания
Все още обаче има съществена разлика между усещането за щастие при младите и по-възрастните българи. Това като цяло се наблюдава в цяла Източна Европа.
Противоположна е тенденцията в САЩ. За пръв път от 2012 година насам Северна Америка изпада от топ 20 най-щастливите страни. Според проучването САЩ заемат 23 място.
Изпадането на САЩ надолу в класацията е резултат от големия спад в усещането за благосъстояние на американците под 30 години и по-високата степен на самота сред милениълите спрямо поколението на бейби-бумърите (родените след края на Втората световна война).
Възрастните американци над 60 години се оценяват като по-щастливи в сравнение с младите хора.
На глобално ниво се наблюдава повишаване на негативните емоции в 2021-2023 г., но отново голямото изключение са държавите от Централна и Източна Европа, където има спад на негативните емоции във всички възрастови групи.
Позитивните емоции като дарителство, доброволчество и помощта към непознати са по-често срещани сред по-младите групи.
Прави впечатление, че нивата им са се увеличили значително спрямо периода преди пандемията.
Сред милениалите оценката на собствения живот спада с всяка година, докато сред бумърите удовлетвореността от живота се увеличава с възрастта.
Като цяло милениълите се възприемат като са по-самотни от бумърите в Югоизточна Азия, Западна Европа и Северна Америка - но тенденцията е обратна в Централна и Източна Европа.
На дъното на списъка като най-нещастна страна остава Афганистан, която заема 143 място през 2024 година.