Сделката за митата между ЕС и САЩ е факт: какво се разбраха двете страни Снимка: © Getty Images

Съединените щати и Европейският съюз успяха да избегнат ескалация в отношенията си, след като постигнаха рамково търговско споразумение.

То предвижда 15% мито върху повечето европейски стоки, значителни инвестиции в американската икономика, както и закупуване на американски енергийни суровини и въоръжение, предава Reuters.

Споразумението бе обявено от президента Доналд Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на луксозното голф игрище на Тръмп в шотландския Търнбъри. Така бе избегнато налагането на 30% тарифи, с които Тръмп заплаши по-рано този месец и които можеха да отключат пълномащабна търговска война между ЕС и САЩ.

Какво предвижда сделката:

  • Според известните до момента параметри на договора ставката от 15% ще се прилага за широк набор от продукти – от фармация, през полупроводници до автомобили.
  • Особено облекчени от развоя изглеждат германските автомобилни концерни – VW, Mercedes и BMW, които досега бяха обект на 27,5% американски мита.
  • В замяна ЕС се ангажира да закупи американска енергия на стойност 750 милиарда долара и да инвестира „стотици милиарди“ във въоръжение от САЩ, което според Тръмп ще укрепи трансатлантическите връзки.
  • Според Фон дер Лайен няма да има мита от нито едната страна върху самолети и самолетни части, определени химикали, някои генерични лекарства, оборудване за полупроводници, определени земеделски продукти, природни ресурси и стратегически суровини.
  • „Ще продължим да работим, за да добавим още продукти в този списък“, добави тя и уточни, че спиртните напитки все още са предмет на преговори.

Какво остава извън споразумението:

  • Стоманата и алуминият от ЕС за САЩ все още ще се облагат с 50% мито на входа, като се обсъжда замяна с квотна система.

Тръмп си запазва правото да повиши митата, ако ЕС не изпълни ангажиментите си, посочиха от Белия дом. Това поражда опасения, че споразумението може да се окаже крехко и зависимо от политическите приоритети на администрацията.

Добра ли е сделката за Европа?

Не съвсем - поне ако съдим по критиките от страна на най-големите германски индустриалци, които са пряко засегнати и които са двигател на икономиките на доста други страни в ЕС, включително България.

Споразумението изпраща "фатален сигнал", казва Волфганг Нидермарк от борда на Федерацията на германските индустрии пред Manager Magazin, защото ЕС приема болезнено високи ставки.

"Дори мито от 15% ще има огромни негативни ефекти спрямо експортно ориентираната германска индустрия", казва той. Единственият положителен резултат е само, че е избегнато влизането в спиралата на все по-голяма ескалация, смята той.

Други анализатори определят споразумението като „политическа договорка на високо ниво“, а не реално изчистен търговски договор – факт, който може да доведе до различни тълкувания и напрежения, както вече се случи със сходната сделка с Япония.

Споразумението с ЕС идва след период на напрежение – само две седмици по-рано Тръмп заплаши с 30% тарифи върху внос от ЕС, а Брюксел отговори с готовност за ответни мита на стойност 93 милиарда евро.

Новото търговско споразумение се вписва в по-широката стратегия на Доналд Тръмп за преоформяне на глобалната търговия в полза на САЩ и намаляване на външнотърговските дефицити. Администрацията му вече сключи подобни рамкови договорености с Япония, Великобритания, Индонезия и Виетнам – макар че обявената цел за „90 сделки за 90 дни“ все още не е постигната.

Политическите реакции

„Мисля, че това е най-голямата сделка, правена някога“, заяви Тръмп, като подчерта, че ЕС ще инвестира около 600 милиарда долара в САЩ и ще увеличи драстично закупуването на американски енергийни ресурси и военна техника. По думите му споразумението, което надвишава подписаната неотдавна сделка с Япония, ще сложи край на „несправедливото отношение“ към американските износители.

Според Фон дер Лайен тази сделка е „най-доброто, което можехме да постигнем“. „Имаме търговско споразумение между двете най-големи икономики в света и това е голяма работа. Огромна сделка. Ще донесе стабилност и предвидимост“, добави тя.

Германският канцлер Фридрих Мерц приветства споразумението и отбеляза, че то е спасило експортно ориентираната германска икономика от тежък удар.

Въпреки оптимизма някои европейски политици изразиха недоволство. Германският социалдемократ Бернд Ланге, председател на търговската комисия в Европейския парламент, заяви, че договорените мита са небалансирани, а мащабните инвестиции от страна на ЕС в САЩ могат да се окажат за сметка на самия съюз.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Сметките на община Варна се блокирани от частен съдия изпълнител

Причината е обезщетението от 2.7 млн. лева, което местната власт беше осъдена да плати за бездействието на главния архитект

20:00 - 28.07.2025
Важно днес

Младите лекари излязоха на нов протест, докато властта отлага решението за заплатите им

Протестът е в подкрепа на всички съсловия от здравната система - лекари, сестри, лаборанти и други

18:53 - 28.07.2025
Важно днес

Тръмп съкрати 50-дневния си ултиматум за санкции срещу Русия на 10-12 дни (Обновена)

Тръмп се похвали, че е спрял шест войни и разкритикува Нетаняху за хуманитарната криза в Газа

18:29 - 28.07.2025
Важно днес

Пожар избухна в нова сграда до бул. "Цар Борис III" в София

Евакуирани са живеещите в съседната сграда. Бул. „Акад. И. Е. Гешов“ е затворен за движение

17:45 - 28.07.2025
Политика

"Срам и унижение" или неизбежно примирие? Дебатът в България за сделката ЕС-САЩ

Единствената добра новина от сделката на ЕС със САЩ е,... че можеше да стане и още по-зле

16:48 - 28.07.2025
Важно днес

ГЕРБ и ДПС готвят до 1 млн. лева глоба за веригите, ако вдигат цени "необосновано"

Нови промени в Законопроекта за въвеждането на еврото предвиждат строги санкции за търговците и още повече бюрократични изисквания

16:38 - 28.07.2025
Бизнес

Samsung ще произвежда AI чиповете на Tesla в рекордна сделка за $16,5 млрд.

Това е най-голямата индивидуална поръчка в историята на Samsung

15:28 - 28.07.2025
Политика

Къде са хеликоптерите за гасене на пожари, които уж щяха да "дублират" армията?

Румен Радев зае две противоположни позиции в рамките на година. А техника за гасене на огън все така няма

14:49 - 28.07.2025
Пътуване

Летища в Европа се готвят да отменят правилото за течности в ръчния багаж

Ограничението за течности от 100 ml е на път да отпадне. Чака се окончателно одобрение

13:51 - 28.07.2025