Съветът за електронни медии смята, че БНТ и БНР спазват изискването за плурализъм на гледните точки при отразяването на антиправителствените протести.
"Обществените доставчици предоставят възможност на зрителите да се запознаят с официалната позиция на държавата по важни въпроси на обществения живот, едновременно отразявайки гражданските протести с критични спрямо управлението позиции. Институционалните, експертните и гражданските гледни точки присъстват в радио- и телевизионните предавания в ХОРИЗОНТ и БНТ1, като в съдържанието се отчитат и множество коментари и анализи от различни политически, партийни и неформални идейни перспективи.", се казва в съобщение на СЕМ.
Мониторинг на програмите е направен между 10 и 17 юли 2020 г.
В наблюдението на БНТ са взети предвид новинарските емисии "По света и у нас", сутрешния блок и публицистичните предавания "Още от деня", "Панорама" и "Референдум".
Според анализа на новините на БНТ - темата за протестите "доминира и надвишава като обем останалите вътрешни и международни теми в общия обем телевизионно съдържание.
Отчетено е "наличие на плурализъм на гледните точки, ... като съобразно активността за съответния ден на представителите на политическите сили, държавни институции и гражданското общество, в съдържанието се отчита тяхно участие".
СЕМ смята, че "Представянето на парламентарните политически сили е неравномерно в различните дни на седмицата,като наблюдението констатира за три дни от периода (11, 13 и 15 юли 2020 г.), че от извънпарламентарните партии само два партийни субекта („Да, България”/ Обединение„Демократична България” и „Достойнството на един народ”/ДЕН) са отразени и се открояват с активност.
"Да, България" са сред организаторите на протестите, като на 11 юли ръководството на партията участваше в премахването на забранения достъп до плажа край имението на Ахмед Доган в "Росенец".
Мониторингът отчита като положителна тенденция усилията на журналистическите екипи да фокусират вниманието на аудиторията върху призивите за ненасилие, толерантност, единство, мирно изразяване на гражданските позиции и цивилизовани отстояване на критични възгледи в условията на изострящо се политическо противопоставяне, се казва в доклада.
Решението на СЕМ идва на фона на неколкократните протести пред сградата на БНТ с искания за оставката на генералния директор Емил Кошлуков заради нарушения в обективността и плурализма, за които обществената медия отговаря по закон.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: