Съветът за електронни медии (СЕМ) привика генералния директор на БНР и Управителния съвет на радиото на среща, за да дадат обяснение около казуса със сваленото от ефир интервю с руския посланик Елеонора Митрофанова. Заседанието обаче не каза нищо, което досега не беше известно.
В началото на срещата председателката на регулаторния орган Соня Момчилова изчете писмо на водещия Петър Волгин, с което настоява да бъде изслушан на заседанието. В него той критикува свалянето на интервюто, като го нарича "класически акт на цензура" и "безпардоден удар" срещу свободата на словото.
По думите на Волгин Програмният съвет на БНР е представил в медиите "крайно изопачени извадки" от неизлъчения разговор. В понеделник председателката на Съвета обясни, че интервюто с Митрофанова е било свалено от ефир, тъй като в него е имало директни заплахи към България. Те са били свързани с демонтажа на Паметника на съветската армия и бъдещето на "Лукойл".
В крайна сметка обаче СЕМ взе решение да не допусне Волгин до изслушването. Пролет Велкова аргументира позицията си, като каза, че отговорността за съдържанието е на ръководството и този разговор трябва да бъде проведен с него, а не с водещия.
Пред членовете на медийния регулаторен орган генералният директор на БНР Милен Митев повтори позицията си, с която защитава решението на Програмния съвет по казуса.
Той обясни, че то не е могло да бъде взето предварително и е направено едва след като финалният вариант от разговора е бил преведен от руски на български и е бил готов за излъчване. Програмният съвет е изслушал интервюто и е преценил, че то не отговаря на редакционните стандарти на медията и "може да подведе аудиторията".
Волгин е бил поканен на заседанието на Съвета, но в крайна сметка не е присъствал на него.
От изказването на Митев пред СЕМ стана ясно, че той се е обърнал за съвети към ръководители на други европейски обществени оператори - част от EBU. Те са му изпратили откъси от техни интервюта с руски посланици, правени след началото на войната в Украйна. Митев призна, че в тях журналистите са били "изключително остри и нападателни", но това не означавало, че точно по този начин е трябвало да бъде проведен разговора с Митрофанова.
Велкова попита директора на БНР защо изобщо радиото е допуснало именно Волгин да вземе интервюто с руския посланик: "Не ми казвайте, че не сте допускали, че това интервю ще бъде водено пристрастно?".
На това изказване председателката на СЕМ реагира изключително остро и влезе в спор с колежката си, за да защити Волгин. Тя призова "да не се правят внушение" и да не се предполага как един журналист можел да си върши работата.
От своя страна, Митев се съгласи с думите ѝ, като заяви, че общественото радио нямало как да вземе решението си предварително "на база на подозрения и предположения". Велкова обаче му отговори, че са могли да направят това на база опит и предишни казуси в Петър Волгин и неговото предаване "Политически НЕкоректно".
Директорът на БНР защити решението на Програмния съвет
Генералният директор на БНР Милен Митев защити решението да не бъде излъчено интервюто с руския посланик.
Той обясни, че то не е могло да бъде взето предварително и е направено едва след като финалният вариант от разговора е бил преведен и готов. Програмният съвет е изслушал интервюто и е преценил, че то не отговаря на редакционните стандарти на медията и "може да подведе аудиторията".
Волгин е бил поканен на заседанието на Съвета, на което е можел да представи своите аргументи в подкрепа на излъчването, но в крайна сметка не е присъствал на него.
От изказването на Митев пред СЕМ стана ясно, че той се е обърнал за съвети към ръководители на други европейски обществени оператори - част от EBU. Те са му изпратили откъси от техните интеревюта с руски посланици, правени след началото на войната в Украйна.
Митев призна, че в тях журналистите са били "изключително остри и нападателни", но това не означавало, че по този начин е трябвало да бъде воден разговора с Митрофанова пред Волгин.
СЕМ отказа да изслуша Петър Волгин
Членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) отказаха искането на водещия от БНР Петър Волгин да бъде изслушан по казуса със спряното интервю с руския посланик.
В началото на заседанието председателката на регулаторния орган Соня Момчилова изчете официалното искане на Волгин пред СЕМ. В него той критикува свалянето на интервюто с Елеонора Митрофанова, като го нарича "класически акт на цензура" и "безпардоден удар" по свободата на словото.
По думите на Волгин Програмният съвет на БНР е представил в медиите "крайно изопачени извадки" от неизлъченото интервю. В понеделник председателката на Съвета обясни, че разговорът с Митрофанова е бил свален от ефир, тъй като в него е имало директни заплахи към България.
В крайна сметка обаче СЕМ взе решение да не допусне Волгин до изслушването и то се провежда само с генералния директор на БНР Милен Митев и представители на Управителния съвет.
СЕМ иска обяснение от ръководството на БНР
Съветът за електронни медии (СЕМ) привика генералния директор на БНР и Управителния съвет на радиото на среща, за да дадат обяснение около казуса със сваленото от ефир интервю с руския посланик Елеонора Митрофанова.
Предложението за срещата е инициирано от председателя на СЕМ Соня Момчилова.
Интервюто на Митрофанова трябваше да бъде пуснато в ефира на БНР като част от съботното издание на предаването "Политически НЕкоректно" с водещ Петър Волгин. Това обаче така и не се случи. Няколко часа преди интервюто да бъде излъчено, 15 от общо 16 програмни директори в радиото взеха решението да го свалят заради несъответствие с редакционните стандарти.
Впоследстиве вместо Митрофанова един от гостите в предаването беше именно председателката на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова. Пред Волгин тя се въздържа да изрази категорична позиция по въпроса, тъй като не познавала в конкретика решението на Програмния съвет.
Заседанието на СЕМ с ръководството на БНР започва в 13:00 ч.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: