Ще има ли нова среща на Зеленски, Стармър и Макрон с Доналд Тръмп? Снимка: © Getty Images

Френското правителство излъчи противоречиви сигнали за това дали е възможно президентът Еманюел Макрон да се намеси лично за поправяне на отношенията между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски.

В сряда британският таблоид Daily Mail публикува информация, че премиерът на Великобритания Киър Стармър обмисля дали да замине за Вашингтон заедно с Макрон и Зеленски, за да върнат Тръмп на позицията на европейските държави за общи действия в защита на Украйна срещу руската инвазия.

Медията твърдеше, че решението все още не е взето окончателно, но възможността се обсъжда заедно с Париж.

В сряда следобед говорителката на френския кабинет Софи Прима дори съобщи на пресконференция, че "се предвижда" посещение на Еманюел Макрон във Вашингтон в компанията на Стармър и Зеленски.

Прима не посочва датата на възможното пътуване, но казва, че то би трябвало да се случи "в кратък срок".

Близо час след изказването ѝ обаче Елисейският дворец опроверга това съобщение.

Администрацията на френския президент съобщи, че не се планира нова визита на Еманюел Макрон в САЩ "на този етап".

Макрон гостува на Доналд Тръмп в Белия дом на 24 февруари, само преди една седмица, като подготовка за ключовата среща на новия американски президент с украинския държавен глава Володимир Зеленски.

На 27 февруари британският премиер Киър Стармър също посети САЩ и разговаря с Тръмп точно ден преди Зеленски да бъде приет.

Срещата на Тръмп и Зеленски обаче се превърна в катастрофален дипломатически скандал, който провокира смут в цяла Европа заради агресивното отношение на новата администрация на Белия дом спрямо президента на Украйна.

В сряда Доналд Тръмп даде сигнал за възможно възстановяване на диалога със Зеленски, след като остана доволен от негово писмо.

Лех Валенса Лех Валенса: Поведението на Тръмп към Зеленски напомня за разпитите на службите от комунизма

Зеленски чака официален отговор от САЩ дали е спряна военната помощ


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Дванайсет души загинаха след атенат в Сидни по време на тържество за Ханука

Най-малко двама заподозрени са задържани

12:38 - 14.12.2025
Живот

По улиците на Пловдив със скейт и самочувствие: Петър Петков

Скейтбордингът дълго време се намираше извън „официалните“ дисциплини и се възприемаше предимно като улична култура

11:20 - 14.12.2025
Важно днес

И в Унгария се проведе многохиляден протест срещу правителството

Поводът за недоволството станаха разкрития за брутално насилие над деца в дом за малолетни

11:13 - 14.12.2025
Спорт

Кеч легендата Джон Сина сложи край на кариерата си

Краят на една ера

10:53 - 14.12.2025
Важно днес

Двама студенти са убити, а други девет са ранени след стрелба в университет от Бръшляновата лига

Нападението e станало в департамента по физика по време на изпитна сесия

10:20 - 14.12.2025
Политика

Атанас Пеканов не знаел дали президентът подготвя своя партия

Пеканов каза, че през последните месеци не е разговарял с държавния глава

09:22 - 14.12.2025
Важно днес

От днес влиза ново разписание на влаковете

Част от промените са свързани с повишаване рентабилността на превозите

08:42 - 14.12.2025
Бизнес

Димитър Нойков: Сделка между Warner и Netflix ще се отрази както на цените, така и на добрите идеи

Огромните компании, които бяха в центъра на Холивуд, вече не са това, което бяха

08:00 - 14.12.2025