Ще запази ли Макрон парламентарно мнозинство? Ден на избори във Франция Снимка: © Getty Images

Френският държавен глава Еманюел Макрон преодоля десницата, за да запази президентството през април, но два месеца по-късно е изправен пред нов сериозен тест - този път левицата заплашва контрола му върху властта.

В неделя във Франция тече втория парламентарни избори, които ще определят дали президента ще запази своето мнозинство. Ако не успее да го направи, трудно ще прокара реформите, които е планирал.

Големият опонент е левият "Нов народен екологичен и социален съюз", с който коалицията на Макрон "Заедно" завърши почти наравно през първия тур. Четири часа след началото на гласуването избирателната активност бе 18.99% - повече от миналата неделя.

Обещанията, с които конкурентите на президента спечелиха гласоподавателите, са за намаляне на пенсионната възраст, борба с промените в климата и с покачващите се цени. Екологичните проблеми са водещ аспект от кампанията им, като държавният глава е обвиняван в липса на действия на този фронт през последните пет години.

Ако изгуби мнозинството от 289 депутати, Макрон ще се нуждае от подкрепа от други партии, за да прокара планираните си реформи, сред които повишаването на пенсионната възраст и намаляването на данъците.

Прогнозите са, че "Заедно" ще получи между 255 и 300 депутата, а "Нов народен екологичен и социален съюз" - между 140 и 200.

"Не мислеха, че зелените и левицата могат да се съберат - смятаха, че ще бъде хаос и катастрофа," каза Иън Бросат, говорител на втората по сила партия, цитиран от BBC. "Но хаосът днес е в икономиката - цените на храните се покачват, имаме 10 милиона души в бедност."

Президентът призовава гласоподавателите да му предоставят мнозинство "в интересa на държавата", тъй като така ще се взимат по-лесно решения по време на войната в Украйна.

Той предлага "нов метод" на управление, в който цивилните граждани да имат по-голяма дума. В кампанията му присъстват и реформи в пенсиите, както и бавно покачване на пенсионната възраст до 65 години. От друга страна опонентите му целят да я свалят до 60 (в момента е 62), да повишат минималните заплати с 15% на месец и да замразят цените на стоките от първа необходимост.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024