Само няколко седмици след като изключително разрушителните протести и стачки във връзка с пенсионните реформи във Франция най-накрая затихнаха, предприятията в страната се борят с последиците от едноседмичните размирици, избухнали след убийството на 17-годишен младеж, застрелян от полицай.
По данни на френската бизнес асоциация MEDEF последните, предизвикани от смъртоносната стрелба на полицай по тийнейджър миналия вторник, вече са нанесли щети за над 1 млрд. евро (1,1 млрд. долара).
Протестиращите са разграбили около 200 магазина и са разрушили 300 банкови клона и 250 по-малки магазинчета, заяви говорител на MEDEF пред CNN.
Вълната от размирици избухна, след като 17-годишният Наел Мерзук бе застрелян в предградие на Париж. Случаят предизвика бурни протести в редица градове из цяла Франция. Хората излязоха по улиците, за да изразят яростта си от начина, по който полицията се отнася с маргинализираните общности в страната, повдигайки въпроса дали расата не се е оказала фактор за стрелбата по младежа.
Днес вече пикът на протестите изглежда преминат. А френското правителство вече обмисля начини за подпомагане на най-засегнатите от безредиците, включително чрез отсрочка на социалноосигурителните вноски и данъците, както и удължаване на срока за подаване на застрахователен иск.
Според агенцията за кредитен рейтинг DBRS Morningstar тези искове вероятно ще бъдат по-малки от щетите в размер на 1 млрд. евро, което предполага, че много фирми няма да бъдат напълно компенсирани за загубите си. Загубите в резултат на прекъсването на бизнеса и обявяването на полицейски час също едва ли ще бъдат покрити.
На този фон френският бизнес се готви за още болезнени последици, тъй като туристите, изплашени от насилието и хаоса във Франция, се отказват от пътуванията си до една от най-популярните дестинации в света.
От началото на юли чуждестранните туристи са отменили 20-25% от планираните пътувания до Париж, заяви президентът на MEDEF Жофроа Ру дьо Безие в интервю за телевизионния канал France Inter.
Прекъсването идва в лош момент за френската икономика, която през първите месеци на тази година постигна по-добри резултати от тези в еврозоната въпреки месеците на протести и стачки срещу пенсионната реформа.
Оттогава обаче дейността е в застой. Данните от проучването, публикувани миналата седмица, сочат, че френското производство през юни е намаляло за първи път тази година и с най-бързия темп от февруари 2021 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: