Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис поиска от ЕС да предостави финансова помощ на страната след наводненията, които отнеха живота на 15 граждани. Към момента финансовите щети от природната стихия са в размер на близо 2,5 млрд. евро, сочат първоначалните оценки.
Няколко села в Тесалийската равнина са напълно опустошени от наводненията, както и реколтата и добитъкът.
Миналата седмица цели села се оказаха под вода, а в събота спасителните екипи с хеликоптери, лодки и булдозери продължиха да евакуират жителите от покривите на къщите на фона на опасенията, че броят на изчезналите може да нарасне рязко. Местните медии съобщават за ужасяващи сцени с плуващи във водата мъртви тела.
Наводненията са поредното природно бедствие, което застига страната тази година. През юли и август тя се бореше с огромни горски пожари в района на Атина.
А сега правителството на Мицотакис отново е подложено на критики заради справянето си с поредната криза. Експертът по управление на бедствията Ефтимиос Лекас заяви пред държавната телевизия, че ще са необходими поне 5 години, за да бъдат възстановени щетите в селскостопанския сектор и Тесалийската равнина да стане отново плодородна.
"Все още не сме осъзнали размера на щетите. Изправени сме пред бедствие, което може да се окаже по-голямо в икономически план от земетресението през 1999 г., което беше най-голямото бедствие в най-новата история на страната ни", каза Лекас.
Мицотакис вече е изпратил писмо до ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в което иска "максималната възможна" финансова помощ от ЕС. Очаква се той да се срещне с нея в Страсбург във вторник.
"Европа трябва да застане до нашата страна. Искаме Европа да ни помогне да се изправим на крака", каза премиерът преди срещата.
Гръцките медии съобщават, че Атина гледа към три възможни ресурса на ЕС:
- Фондът за солидарност на ЕС (EUSF),
- средства от Плана за възстановяване и устойчивост
- заем от Европейската инвестиционна банка "при много благоприятни условия"
Фон дер Лайен ще трябва да реши дали и как да уважи искането на Гърция, така че средствата да бъдат осигурени своевременно.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: