След 10 години: Мишел Платини и Сеп Блатер са невинни по мегаделото за корупция във ФИФА Снимка: © Getty Images

Бившите президенти на ФИФА и УЕФА - Сеп Блатер и Мишел Платини - бяха оправдани и на втора инстанция от съда по обвиненията в корупция, които сложиха край на кариерите им преди 10 години. Блатер и Платини бяха съдени за измама, фалшификация, лошо управление и злоупотреба с 2,2 милиона долара от средствата на ФИФА през 2011 г.

Те бяха отстранени от постовете начело на световния и европейския футбол през 2015 г., след като разследване доказа превод от 2 млн. евро от Блатер към Платини. Тогава швейцарската прокуратура заподозря нерегламентирано плащане в замяна на подкрепа от Платини към Блатер за нов мандат начело на ФИФА през 2011 г.

Обвинението поиска наказания от 20 месеца лишаване от свобода условно с две години изпитателен срок, но още на първа инстанция Блатер и Платини бяха оправдани.

Решенията бяха потвърдени и на втора инстанция. Съдът в Швейцария прие обяснението на двамата мъже, че плащането е било за консултантски услуги.

Съдебната победа за 89-годишния Блатер и 69-годишния Платини идва точно девет години и половина след като швейцарското федерално разследване от септември 2015 г. постави началото на събития, които доведоха до края на кариерите на двамата най-влиятелни мъже във футбола.

Мишел Платини (вдясно)

В онзи ден в Цюрих полицията се появи, за да разпита Блатер и Платини в централата на ФИФА след заседание на изпълнителния комитет. Към онзи момент предстоеше избор за нов президент на ФИФА, а Платини беше основен фаворит да наследи своя ментор.

Разкриването на въпросното плащане доведе до позорен край на управлението на Блатер начело на световната футболна организация, а Платини загуби поста си като президент на европейската футболна централа.

Впоследствие етичният комитет на ФИФА забраниха и на двамата да се занимават повече с футбол. Платини винаги е твърдял, че случаят е бил умишлен опит да бъде възпрепятствана кандидатурата му за президент на ФИФА през 2015 г.

Въпреки че федералният съд два пъти изчисти имената им, репутацията на Блатер винаги ще бъде свързана с управлението на ФИФА по време на корупционните кризи, които свалиха редица висши футболни служители по целия свят.

Швейцарската прокуратура може да подаде допълнителна жалба до Върховния съд на страната.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Всички карти, издадени от Банка ДСК, ще бъдат подменени с карти Visa до края на 2026 година

Visa и Банка ДСК обявиха стратегическо партньорство

12:15 - 26.03.2025
Живот

Диджеят Мартин Гарикс, работил с Дуа Липа и Ъшър, идва в България това лято

Световноизвестният Мартин Гарикс многократно е класиран за диджей №. 1 в света

11:46 - 26.03.2025
Бизнес

Расте износът на български стоки с Lidl – какво стои зад числата

39 български компании са реализирали износ в 28 европейски държави в мрежата на Lidl

11:30 - 26.03.2025
Важно днес

ПП-ДБ отрязаха "Възраждане" за вота на недоверие, но може да инициират свой

Основният аргумент за това изглежда са мотивите, с които проруската партия иска оставката на кабинета

11:09 - 26.03.2025
Важно днес

Борисов за Пеевски: Tой не спи. Двамата не спим

Лидерът на ГЕРБ поиска тото на концесия и се пошегува, че майката на Пеевски може да се върне там

10:59 - 26.03.2025
Технологии

Нов iPhone по-достъпен от всякога с програмата Trade-in на iSTYLE

Финансови ползи и практични решения

09:13 - 26.03.2025
Политика

Съветник на Тръмп пое отговорността за включването на "този неудачник" в секретния военен чат

Главният редактор на The Atlantic разкри, че е бил добавен по погрешка в чат със секретни военни детайли

08:16 - 26.03.2025
Важно днес

Избират временен кмет на Истанбул, докато сблъсъците и протестите не стихват

Арестът на Имамомглу предизвика едни от най-масовите протести в Турция

07:37 - 26.03.2025