Работна група към комисията по здравеопазване в парламента е постигнала консенсус за законови промени, които да елиминират драстичните разлики в цените за онколекарства в държавните и частните болници.
Това обяви пред bTV депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Васил Пандов.
Този следобед предложението трябва да бъде разгледано от членовете на здравната комисия, а в следващите ден или два да влезе за разглеждане и в пленарната зала.
Разследване на телевизията вече показа фрапиращи разлики в цените на едни и същи лекарства, с които болниците лекуват онкоболни пациенти у нас.
Проблемът идва от там, че частните болници в момента не провеждат обществени поръчки за този тип лекарства, а се договарят за цената директно с търговците на едро, която Здравната каса е длъжна да заплати.
"Едната част от проблема е, това че частните болници не провеждат обществени поръчки. Другата част от проблема е, че независимо, че те не провеждат обществени поръчки, няма формула или регулация каква цена касата заплаща извън определената пределна цена, " обясни Пандов.
Затова предложението е бил постигнат консенсус да се направи формула, която да елиминира огромната разлика в цените на онколекарствата в държавните и в частните болници, която достига и до 28 пъти.
Пандов припомни, че усилия за разрешаване на казуса се правят от миналото лято и въпреки постигнатото съгласие в пленарната зала при предишното гласуване предложението не е било подкрепено от ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и други партии.
"Моето обяснение, е че този модел, който съществува от толкова години може би има своите начини да не бъде нарушаван," каза Пандов.
Той обясни още, че болниците не би трябвало да извличат печалба от разликите в цените на лекарствата, а тези разлики вероятно отиват по веригат при производители, вносители и търговци на едро освен ако не се докаже, че има договорки между двете страни.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: