Парламентът одобри промяната в наименованието на празника на 24 май. Досега той бе известен като „Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост”, но занапред вече ще се казва „Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност”.
Промяната е по предложение на „Обединени патриоти” и е подкрепена от ГЕРБ и "Воля". БСП гласуваха против. От ДПС присъстваше само председателят на социалната комисия Хасан Адемов, който също подкрепи новото име на празника.
Законовата поправка беше направена в Кодекса по труда - в него са описани официалните празници на страната, които са почивни дни.
Първоначалната идея на патриотите беше празникът да се казва „Ден на българската писменост, просвета и култура”. Но противоречивите реакции, най-вече от страна на научната общност, принудиха управляващите да сменят подхода.
В парламента днес имаше размяна на обвинения в антибългарски настроения между управляващите и опозицията, предаде в. "Сега". Основният спор бе между БСП и "Обединените патриоти". Социалистите обявиха, че промяната на името на 24 май не е в дневния ред на обществото, както и че премахването на славянската писменост от него чертае разделителни линии с други народи, съобщи "Дневник".
"С тази промяна се връщаме към историческата истина и българските традиции", каза Милен Михов от "Обединени патриоти". "На 24 май празнуваме светите братя Кирил и Методий. Това е празник на нашата азбука, на българската просвета и култура, на това, което ляга в основите на една славянска традиция и книжовност, която днес надхвърля славянската определеност и можем да кажем, че е световна културна реалност".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: