Следствието засега остава част от прокуратурата след вето на Румен Радев Снимка: © Булевард България

Националната следствена служба (НСлС) остава част от прокуратурата засега, след като президентът Румен Радев наложи вето над последните промени в Закона за съдебната власт. Идеята следствието да се отдели от държавното обвинение е на партия "Възраждане", а от ГЕРБ и ДПС изненадващо я подкрепиха в парламента. Единствено бившият вътрешен министър Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува също "за". Самият той е и бивш началник на следствието.

Поправките бяха приети "на ръба" на законовите процедури на 2 юни - същите предложения на партията на Костадин Костадинов бяха отхвърлени по-рано, но депутатите му ги пробутаха пак между двете четения на съвсем друг проект за промени в съдебния закон.

Сюжетът къде е мястото на следствието се развива на фона на война между все още действащия главен прокурор Иван Гешев и неговия заместник Борислав Сарафов, който е и начело на НСлС.

Сред мотивите на Румен Радев да наложи вето е това, че следствието беше независима структура в рамките на съдебната власт и извън прокуратурата до 2009 г. Превръшането му обратно в отделен орган е връшането назад на реформа, реализирана отдавна с цел "ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела". Нещо повече - тази реформа тогава е била част от ангажиментите, които България е поела пред Европейския съюз след присъединяването си, припомнят от прессекретариата на държавния глава.

В мотивите за ветото на държавния глава е отбелязано и това, че народните представители са си позволили да нарушат правилата за това как се променят закони - а именно чрез две гласувания, каквото е изискването на Конституцията. В случая вотът беше само един заради спорната практика на "Възраждане" и подкрепилите ги да внесат за гласуване текстове, които веднъж вече са били отхвърляни от Народното събрание, макар и в друга процедура.

По закон след вето следва ново обсъждане на оспорените промени от Народното събрание. Депутатите могат да се съобразят с мотивите на държавния глава или да прегласуват отново същите текстове. Вторият път Румен Радев няма право да върне закона, ако парламентът потвърди волята си. За целта са нужни гласовете на 121 депутати.

49-ото Народно събрание ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" изненадващо разделиха следствието от прокуратурата


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Часове след като Тръмп се похвали, че всички "му целуват задника", Китай го сурвака с 84% мита

Новината предизвика нов спад на европейските пазари

14:35 - 09.04.2025
Живот

2,84 евро/ч за медсестра в педиатрия: "Няма да се примирим с подигравки"

Свилен Делчев публикува собствения си фиш за заплата като служител в столична общинска болница

14:26 - 09.04.2025
Политика

Фридрих Мерц договори новата коалиция в Германия

Очаква се ХДС да ръководи Външното министерство, а СДП да отговаря за финансите

13:40 - 09.04.2025
Политика

Кой е Питър Наваро - съветникът на Тръмп, когото Мъск нарече "истински глупак"

Архитектът на "митата" на Тръмп беше разобличен, че цитира измислен икономист в книгите си

13:21 - 09.04.2025
Важно днес

Пекин ще разследва твърденията на Украйна за китайски войници, воюващи на страната на Русия

Въпреки че Китай официално не предоставя военна помощ на Русия, страната поддържа тесни дипломатически и икономически връзки с Москва

13:01 - 09.04.2025