Служители от градския транспорт в София заплашват със стачка и готвят протест Снимка: © Getty Images

Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа" подготвя протест с оплаквания, свързани със заплащането на шофьорите в столичния градски транспорт.

От синдиката обвиняват кмета Васил Терзиев, че не е спазил споразумение за сътрудничество. Съгласно него през тази година трябва да се изготви и въведе бонусна система за плащане на шофьорите в столичния авто- и електротранспорт.

Тъй като това все още не се е случило транспортните работници ще излязат на протест пред Столична община, насрочен за 9 октомври. Ако исканията им не бъдат удовлетворени те заплашват и с ефективна стачка, която потенциално би засегнала градския транспорт.

"Ще предприемем тази първа стъпка. След това ще се предприеме и последваща - за спиране на градския транспорт, тоест за провеждане на ефективна стачка", каза пред БНР Иван Кирилов, председател на Федерация на транспортните работници към КТ "Подкрепа".

По думите му администрацията на кмета иска да отложи въвеждането на бонусната система за 2025 г., с което според Кирилов ще се замести "евентуално бъдещо увеличение на основните заплати".

Той обяснява, че от Столична община се оправдават за по-бавните действия с това, че не могат да осигурят 3,3 млн. лв. за въвеждането на бонусната система. Една от причините е, че държавата дължи пари на градския транспорт.

"Оправданията са, че не може да осигури 3 300 000 лв., защото толкова струва до края на годината. Поради това, че държавата дължи пари, че няма актуализация на бюджета; че според него в момента едва ли не не е толкова наложително", допълва Кирилов.

През януари тази година работещи в столичния градски транспорт също протестираха. Основното им искане беше 30% увеличение на заплатите. Това обаче беше трудно за реализация, тъй като финансите на общината не можеха да го покрият. В крайна сметка протестът спря след споразумение за увеличение на заплатите с 15% от 1 март.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Kaufland откри първия хипермаркет в ритейл парк, навръх 19-ия си рожден ден

С новия филиал компанията разкрива над 100 нови работни места в София

16:43 - 13.03.2025
Важно днес

Полицаите, обвинени в убийство на арестант в Казанлък, остават в ареста

Те са обвинени за смъртта на 47-годишен арестант

16:43 - 13.03.2025
Политика

Георги Кузмов и Георги Илиев: Отстраняване на кметове заради участия във фирми е посегателство върху частната собственост

Докато районни кметове на ПП-ДБ биват отстранени за предполагаеми нарушения на закона, сигнали срещу хора на ГЕРБ и БСП по същите казуси стоят без разглждане

16:34 - 13.03.2025
Политика

ДПС - Пеевски губи 1110 гласа след преизчислението на изборния резултат

Това е листата, при която има най-голяма разлика в данните за действителните гласове след проверката на секциите

15:41 - 13.03.2025
Важно днес

КС: "Величие" влиза в Народното събрание, 16 депутати трябва да напуснат

Партията на Ивелин Михайлов вече минава над бариерата от 4%

15:20 - 13.03.2025
Важно днес

Съветник на Путин е против "временна почивка за украинската армия"

Кремъл изглежда не иска временно примирие, но официална позиция още няма

14:55 - 13.03.2025
Важно днес

Радев подкрепи машинното гласуване, за да се върне доверието в изборите

Начинът на гласуване и отчитане трябва кардинално да се промени, смята държавният глава

14:06 - 13.03.2025
Важно днес

Пеевски ще брани правителството, докато "няма алтернатива"

Пеевски коментира и протеста в София на хиляди недоволни граждани от сряда вечер, като го нарече "смешен" и "измислен"

13:24 - 13.03.2025
Живот

Над 1000 души от цяла България танцуваха в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Събитието обедини стотици, които танцуваха заедно във всички нюанси на розовото

13:17 - 13.03.2025