Собствениците на “ДаллБогг” опитали да продадат тайно пенсионното си дружество

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Комисията за финансов надзор (КФН) е подала сигнал до прокуратурата за дейността на „ДаллБогг: Живот и здраве“.

Нови данни показват, че преди дружеството да остане без лиценз са правени опити да бъдат прехвърлени едни от най-ценните му активи – пенсионното дружество и три недвижими имота.

В деня, в който надзорът е взел решението за отнемане на лиценза, е постъпило уведомление от „Търговска лига“ (собственик на застрахователя “ДаллБогг” - бел.ред.) за договор, подписан на 16 декември 2025 г., с който е предвидено прехвърлянето на пенсионноосигурителното дружество „ДаллБогг: Живот и здраве“. Договорената цена е близо 11 млн. евро.

Документът не е фигурирал в отчетите на дружеството, не е бил представян пред КФН и не е бил част от плана за преструктуриране.

"За нас това са странни обстоятелства, за които не можем да намерим обяснение. Наличието на такъв договор за нас е тревожен факт, нямаме обяснение как се е случило и сме сигнализирали на прокуратурата да провери дали тези факти отговарят на реалността", каза шефът на КФН Васил Големански.

Проверката е разкрила и други сделки, свързани с активите на дружеството, които нарушават интересите на застрахованите лица.

През последните дни в КФН са постъпили уведомления за няколко съдебни производства, свързани с три имота в Бусманци, Враца и Велико Търново.

Оказва се, че за тези имоти са сключени предварителни договори за продажба в края на месец март, а сега от съда е поискано сделките да бъдат обявени за окончателни.

„Има противоречие – на 11 май дружеството заявява, че имотите са негови, а впоследствие ни уведомява, че преди това ги е продало“, каза заместник-председателя на КФН Пламен Данаилов

В плана за преструктуриране същите имоти са описани като собственост на дружеството и са посочени като активи, които ще бъдат използвани за осигуряване на необходимата ликвидност.

Допълнителни въпроси пораждат и цените, записани в предварителните договори.

Имотът в Бусманци е придобит за около 47,5 млн. лева, а е договорен за продажба за приблизително 15 млн. евро. Имотът във Велико Търново е купен за около 9 млн. лева, а продажната цена е около 1,2 млн. евро. За имота във Враца е посочено, че е придобит за близо 14 млн. лева, впоследствие е преоценен на над 80 млн. лева, но е договорена продажба за около 14 млн. евро.

Квесторите вече са предприели действия за оспорване на съдебните решения, свързани с прехвърлянето на имотите.

От КФН увериха, че действащите застрахователни полици остават валидни и обезщетенията по тях ще продължат да се изплащат.

КФН отне лиценза за застрахователя "ДаллБогг" след установена дупка от 280 млн. евро (Обновена)

КФН: Собствеността на "ДаллБогг" е прехвърлена незаконно, собственикът твърди, че направен опит за "заграбване" на бизнеса му

Кино и сериали

"Фенери" по HBO Max - Вселената на DC открия своя True Detective и счупи рейтингите

Сериалът е смесица между комиксов екшън и тежък криминален трилър

20:02 - 23.08.2026
Живот

Yesteryear - дебютният роман на Каро Клеър Бърк, за който всички говорят

Романът ще бъде екранизиран с Ан Хатауей в главната роля

18:21 - 23.08.2026
Важно днес

Унгарската АЕЦ "Пакш" възобновява работа

Трети енергоблок е възобновил работа в събота вечер

17:18 - 23.08.2026
Технологии

Хуманоиден робот подобри световния рекорд на 100 м. на Юсеин Болт

Lightnening изпревари Юсейн Болт

16:57 - 23.08.2026
Важно днес

Голям пожар застрашава гора в Хасковско

Работата по овладяване на пожара е затруднена от силния вятър и труднодостъпния терен

15:53 - 23.08.2026
Политика

Седем шефове във фирми с големи обществени поръчки са работили за Държавна сигурност

Сред тях е и началник в голяма строителна фирма

13:53 - 23.08.2026
Важно днес

Бивш шеф на КРС: В Драгалевци е заглушаван само GPS сигналът

Според Божков "за никого не е тайна, че в България се произвеждат подобни заглушители"

12:48 - 23.08.2026
Важно днес

В Русия расте страхът от нова мащабна мобилизация

Само през тази година руските власти трябва да привлекат 409 хил. нови военнослужещи

12:37 - 23.08.2026
Външнополитически дневници

Ефектът на пеперудата: Америка воюва, Европа плаща сметката

Урокът от Ормуз не е само енергиен, за Европа войната е все по-близо

11:22 - 23.08.2026