Повечето политически групи в Европейския парламент (ЕП) искат да оспорят решението на Европейската комисия (ЕК) да отблокира милиарди евро финансиране за Унгария. Те дори са готови да отправят казуса към Съда на Европейския съюз, съобщава немскоезичното издание "Spiegel".
През декември в навечерието на срещата на върха на ЕС, Комисията отпусна 10,2 млрд. евро финансиране за Унгария, което по-рано беше замразено заради нарушения. Това беше направено с идеята да се предотврати евентуалното вето на унгарския премиер Виктор Орбан във връзка с началото на преговорите за присъединяване на Украйна към блока.
В крайна сметка Орбан излезе от стаята по време на гласуването и така Украйна получи "зелена светлина" за начало на преговорите. Действията на ЕК обаче предизвика възмущение сред евродепутатите, които критикуваха Комисията, че се е поддала на "шантажа" на Будапеща.
"Шпигел" съобщава, че казусът може да стигне до съда. Изданието се позовава на свои източници, според които представители на Европейската народна партия (ЕНП), социалистите (S&D), либералната група Renew и групата на Зелените са се споразумели върху резолюция. Тя призовава комисията по правни въпроси към парламента да започне съответен иск пред Съда на ЕС „възможно най-скоро“.
Кабинетът на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен оправда размразяването на евросредствата, като каза, че Унгария е изпълнила изискванията за плащането с последните си съдебни реформи. Комисията също подчерта, че все пак 22 милиарди евро остават замразени.
Сега Парламентът иска да предприеме действия срещу решението на изпълнителния орган - и също така заплашва в проекторезолюцията да "използва всички правни и политически средства, с които разполага", за да предотврати по-нататъшни плащания към Унгария.
Според информацията на "Spiegel" политическата група "Renew Europe" дори иска да внесе предложение за вот на недоверие срещу Европейската комисия. Текстът, договорен от политическите групи, сега ще бъде разгледан от Комисията по правни въпроси към парламента. Тя трябва официално да реши дали да инициира подобно действие.
Окончателното гласуване на резолюцията е планирано за четвъртък. Към момента се очертава искането за завеждане на дело пред Съда на ЕС да събере мнозинство. Искът обаче трябва да бъде внесен в съдебната институция до средата на февруари, за да може то да е валидно.
Междувременно миналата седмица финландски евродепутат поиска промяна в начина на вземане на решения в Европейския съвет, които са пряко насочени към Унгария. Петри Сарвамаа от ЕНП инициира петиция, с която да бъде отнето правото на глас на Будапеща в Съвета, "за да бъдат защитени европейските ценности".
Петицията се разпространява в Европейския парламент, а след събирането на подписите ще бъде изпратена на председателя на институцията Роберта Мецола с молба да бъде задействана втора фаза на наказателната процедура срещу Унгария.
Евродепутат пусна петиция да се отнеме правото на глас на Унгария в ЕС