Сутрешни новини: Отново висок брой на Covid-инфекции у нас; Половината гърци влизат в пълен локдаун Снимка: © Getty Images

След като новите случаи на Covid-19 в България бяха паднали под хиляда на дневна база, това се промени в последните два дни. На 10 февруари единният информационен портал отчита 1212 инфекции при 13 228 направени теста, което показва 9,16% позитивност.

Броят на починалите с доказан Covid отново остава висок – 62 души. Жертвите, свързани с пандемията, станаха 9482.

За поредно денонощие излекуваните са по-малко от заразените – 459. Активни носители на вируса са 22 065 души. Отново се наблюдава повишаване в броя на пациентите с Covid, лекуващи се в болници – 3129 (при 3057 вчера). От тях 266 се лекуват в интензивни отделения.

През изминалото денонощие 3540 български граждани са получили ваксина срещу коронавирус. На 62 428 души им е поставена поне една доза.


Гражданите на Кюстендил трябва да носят задължително предпазни маски на открито, независимо дали има струпване на хора, или не. Мярката ще важи до 21 февруари и е въведена заради увеличаването на броя нови случаи на Covid-19.

Кюстендил е в „червената зона“ с най-голяма заболеваемост и за последното денонощие в областта са отчетени 48 инфекции. В двете Covid-отделения на болницата са хоспитализирани 75 пациенти, предава БНТ. Има заразени и сред медицинския персонал, но техният брой е относително нисък в сравнение с есента, казва директорът на лечебното заведение д-р Александър Величков.

Всички, които посещават поликлиниката в града, ще трябва да преминават и през специален филтър. Според лекарите, това е едно от местата за разпространение на заразата. Целта е да се създадат по-малко условия за контакт и разпространение на инфекцията.


Голяма част от Гърция преминава към пълен локдаун от четвъртък (11 февруари) поне до 28 февруари в опит да се спре разпространението на новите щамове на коронавируса (британски и южноафрикански) и да намали натиска върху болниците.

Това обяви премиерът Кирякос Мицотакис, който съобщи, че мярката важи за област Атика. Там се намира столицата Атина и в този район живее почти половината от над 10-милионното население на страната.

Затварят се всички магазини, които не продават стоки от първа необходимост – ще работят само супермаркети, хранителни магазини и аптеки. Всички ученици преминават към онлайн обучение, фризьорските салони и църквите също затварят врати. Ресторантите и кафенетата ще работят само с доставки за дома. Остава вечерният час от 21 до 5 ч. през делничните дни, като се обсъжда дали през уикенда той да започва още от 18 ч., пише Kathimerini.

Подобен локдаун имаше и през пролетта на 2020, но тогава той важеше за цяла Гърция. През изминалото денонощие са били отчетени 1526 нови случая на коронавирус, а 206 от тях са в Атина. Натискът върху болниците в Атика е огромен, като една от най-големите – Сотирия, е достигнала 100-процентов капацитет.


Междувременно Франция удължи извънредното положение до 1 юни, след като смъртните случаи на Covid-19 надхвърлиха 80 хиляди, предаде Le Monde. В сила остава вечерният час.

За удължаване на локдауна се заговори и в Германия. Deutsche Welle съобщава, че през следващите седмици ще бъдат облекчени някои мерки, но „засега“ затварянето остава и най-вероятно ще важи до март. Това гласи документ на федералните власти, който трябва да бъде представен в сряда.


Сенатът на САЩ гласува с 56 гласа „за“ и 44 „против“, че втората процедура по импийчмънт срещу Доналд Тръмп е конституционна и може да се проведе. Това стана ясно в първия ден от историческия процес – републиканецът е единственият президент, изправян пред него два пъти (през 2019 беше оправдан).

Шестима републиканци гласуваха „за“ процесът да продължи. Бившият лидер на мнозинството в Сената Мич Макконъл все пак даде вот „против“. Демократите трябва да убедят още 11 членове на другата партия, за да може процесът да се увенчае с успех за тях.

Тръмп е изправен пред обвинение в „подбуда към бунт“ за щурма от Капитолия от 6 януари, при който загинаха петима души.


Космическата сонда „Надежда“ („Hope“) на Обединените арабски емирства влезе успешно в орбитата на Марс и стана едва петата, която го прави – след сондите на САЩ, СССР, Европа и Индия.

Тя бе изстреляна от Земята преди седем месеца, а във вторник вечер българско време бе уловена от гравитацията на „червената планета“.

Това дава възможност на учените от ОАЕ да изследват атмосферата на Марс. Целта им е да изградят „цялостна климатична картина“ на планетата.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Европейски дневници

Какво са "АПИ-та" и защо никой не иска да гледа как се правят наденица и европейски закони

Лидия Симова за работата на един политически сътрудник в ЕП

20:30 - 25.04.2024
Важно днес

Двама лидери, общо съобщение. ГЕРБ и ДПС се хвалят с 1 млрд. лв. за държавните мини

Трима министри от служебния кабинет на крака при Борисов и Пеевски

18:16 - 25.04.2024
Важно днес

Без да са го прочели, депутати от комисията "Митници" пратиха доклада си в прокуратурата

Но какво пише в документа така и не стана ясно

17:17 - 25.04.2024
Важно днес

Присъдата на Харви Уайнстийн за изнасилване е отменена от съда в Ню Йорк

72-годишният холивудски магнат все пак ще остане в затвора

17:15 - 25.04.2024
Важно днес

"Има риск нашата Европа да умре". Речта на Макрон в Сорбоната

Френският президент призова ЕС за реформи и отговор на рисковете

15:08 - 25.04.2024