Тазгодишен носител на "Оскар" е освободен, след като беше арестуван от израелски военни (Обновена) Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новината е обновена на 25 март 2025 г. в 20:22 ч.


Палестинският режисьор на документалния филм "No Other Land" Хамдан Балал е освободен, след като по-рано беше съобщено, че е бил нападнат, а след това задържан от израелските военни.

Балал, който през март получи "Оскар" за най-добър документален филм, е бил атакуван в дома си в родното си село Сусия, Западен бряг. "New York Times" съобщава, че нападателите са били най-малко 20 - предимно тийнейджъри, въоръжени с камъни, палки и ножове.

Петима активисти от еврейско-американската група казват, че десетки израелски заселници са организирали нападението. Те са отишли в селото, чупили са прозорци на коли и са удряли хора с палки, след което са обградили къщата на Балал.

Неговият колега - израелският журналист и режисьор Ювал Абрахам, посочва, че режисьорът е бил пребит, а след това е отведен от войници в линейка. Израелските военни обаче твърдят, че нямат информация за палестинец, задържан в линейка.

"Група израелски заселници току-що пребиха Хамдан Балал, сърежисьор на филма ни "No Other Land". Той има наранявания по главата и стомаха, кърви. Войниците нахлуха в линейката, която той извика, и го отведоха. Оттогава няма и следа от него", пише Абрахам в свой пост в платформата X.

Без да дават конкретни имена, израелските военни потвърдиха, че трима палестинци и един израелец са били задържани, тъй като са "хвърляли камъни" по силите за сигурност.

"Задържаните бяха отведени за допълнителен разпит от израелската полиция. Един израелски гражданин беше ранен при инцидента и беше транспортиран, за да получи медицинска помощ", се казва в позицията им.

Балал е част от режисьорския екип зад "No Other Land", който тази година спечели "Оскар" за най-добър документален филм. Той показва израелската окупация в Западния бряг и разрушаването на домовете на местните палестинци в района до село Масафер Ятта. Израелските сили претендират, че мястото е военен полигон за бойна стрелба и там не може да пребивават хора.

Балал работи по проекта заедно с палестинския активист Базел Адра и израелските режисьори Ювал Абрахам и Рахел Шор.

Нападението срещу носителя на "Оскар" е извършено в момент, когато израелската армия води интензивни операции в Западния бряг, за да се справи с войнстващите групировки там. От януари насам армията е принудила повече от 40 хил. палестинци да напуснат домовете си - най-голямото разселване на цивилни на територията на Западния бряг от 1967 г. насам, твърдят историци.

Спорт

"Арсенал" и "Атлетико" запазиха интригата за реванша в мач с две дузпи

Срещата в Мадрид завърши наравно

00:02 - 30.04.2026
Спорт

ЦСКА е на финал за Купата на България

Христо Янев отново изведе "червените" до големия мач

20:07 - 29.04.2026
Важно днес

ДБ: Разделянето на групата ПП-ДБ е сериозна политическа грешка

Божидар Божанов: "Положихме всички усилия да запазим единството на групата"

19:54 - 29.04.2026
Политика

Асен Василев е предложил отделни парламентарни групи на ПП и ДБ, но запазване на съюза

Новият формат е наречен "парламентарен съюз за Силна България в Силна Европа"

18:04 - 29.04.2026
Важно днес

Григор Димитров загуби от световния №312 на Чалънджър във Франция

Слаб мач за първата ни ракета и поражение в първи кръг

17:46 - 29.04.2026
Живот

„България Еър“ обяви директни полети Варна – Париж от 30 април

Цените на еднопосочните билети в икономична класа започват от 169 евро

17:28 - 29.04.2026
Важно днес

Почти закритият "Магазин за хората" отчете 50 вида стоки по рафтовете и 4,5 млн. евро по сметките си

Ръководството на държавната фирма оспорва мотивите за закриването ѝ

17:26 - 29.04.2026
Важно днес

Украйна ще изнася оръжие, но при строги правила да не попада в руски ръце

Киев ще следи строго оръжията и технологиите, за да не попаднат в руски ръце

17:13 - 29.04.2026