Тол системата в България вече е технически готова да засича средната скорост на движение на превозните средства на пътя. Съответно чрез нея ще могат да се регистрират и нарушителите.
Това става ясно от проведени тестове. Първите такива са направени на участък от Северната скоростна тангента на София в периода между 18 и 23 октомври, съобщават от Министерство на регионалното развитие.
Системата обаче няма веднага да започне да функционира и санкционира. Първо предстоят още тестове на други участъци от пътната мрежа в страната. Изисква се и сертифициране на системата от Българския институт по метрология.
Новостите трябва да бъдат въведени и в законодателството с промени в Закона за движение по пътищата, с които ще се дефинира нормативно понятието "средна скорост". Те вече са внесени в Народното събрание.
За последните 24 часа статистиката от направената проба по Северната тангента са установени няколко нарушения. Данните показват, че с превишена скорост там са се движили 494 леки автомобила. 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км/ч, а други 2707 са преминали през трасето със средна скорост между 121 и 140 км/ч.
Системата е отчела, че в същия период три автобуса под 12 т са се движили по тангентата със средна скорост между 80 и 100 км/ч. Със същата скорост са преминали и 219 автобуса над 12 т.
Новите функционалности бяха разкрити по време на работна среща в Националното тол управление, в която участва и служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова.
"Трябва да спазим административните процедури, да се получи потвърждение от МВР, че получават данните от тол системата и могат да ги обработват", допълни тя.
Само преди седмица стана ясно, че тол камерите ще могат да засичат и колите без „Гражданска отговорност“. От АПИ вече обясниха, че МВР ще може да ползва данни, заснети от тол системата, за да проверява дали застраховката е валидна и дали автомобилът има такава. Предвижда се и изграждането на аналогична връзка за контрол и по отношение на годишния технически преглед на колите. Не е ясно обаче кога той ще бъде въведен.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: