Топ футболни клубове търсят таланти с AI приложение Снимка: © Getty Images

Tехнологичната компания ai.io се стреми да „демократизира“ откриването на таланти във футбола с помощта на мобилно приложение.

Разработката на компанията, която е базирана в Лондон, се нарича aiScout. Приложението е безплатно и достъпно в световен мащаб, включително и в България. То позволява на амбициозни футболисти да се включат във виртуални изпитания на професионални клубове.

Участниците могат да качват видеа от телефоните си, на които изпълняват поредица от упражнения. Чрез 75 движения с инструкции футболистите тестват набор от умения, докато постиженията им се оценяват автоматично от технология с изкуствен интелект.

След това данните могат стават достъпни за футболни клубове, което позволява на техните треньори да преглеждат резултатите. Търсенето се усъвършенства с различни филтри - от възраст и пол до позиция на терена.

В момевта приложението има два отбора партньори от Английската висша лига - "Челси" и "Бърнли". Клубовете могат да приспособят изпитанията в приложението, за да отговорят на специфични нужди и да определят свои собствени показатели. По този начин участници от всички точки на света могат да завършват едни и същи тренировки - като на играчите от академията на клубовете.

„Поставяме тези данни предварително, за да използваме по-добре времето на хората, които търсят таланти. Можем да им кажем: „Отидете днес на това място, защото в този мач има трима играчи, които всъщност надминават заложения стандарт за умения на "Челси“ — това ще бъде най-доброто използване на времето им“, казва Ричард Фелтън-Томас, главен оперативен директор на ai.io, пред CNN Business.

Приложението вече изглежда, че работи за някои. Бен Грийнууд никога не е имал проби с професионален клуб, докато не изтегля апликацията през 2019 г. След като качва свое видео, 17-годишният играч получава проба с "Челси".

Бен Грийнууд

Той става първият, който е поканен за тестове в професионален клуб, благодарение на иновацията. Грийнууд подписа договор с отбора на АФК Борнмут през 2021 г.

„Повече за еволюцията“

135 играчи са извикани или наети от професионални клубове и национални отбори чрез приложението след бета-тестване с участници от 125 държави — официалната му версия е пусната през септември 2023 г. — според Фелтън-Томас.

Малко над 100 000 играчи съставляват текущата база данни, но с над 100 клуба, готови да се присъединят към "Челси" и "Бърнли" Фелтън-Томас спредвижда броят на потребителите да скочи на милиони.

Това отчасти е благодарение на партньорството с Major League Soccer в САЩ, обявено миналия май.

Фелтън-Томас посочва, че „лъвският дял“ от приходите идва от таксуването на клубовете с лицензионна такса за управление на платформата. Годишните такси варират в зависимост от размера на клуба и инструментите, от които се нуждае. Сумите са от шестцифрени за отбори от първо ниво (като "Челси") до хиляди лири за клубове по-ниско във футболната пирамида.

Топ футболни клубове използват AI приложение, за да откриват бъдещи звезди

Използването на изкуствения интелект в спорта продължава да се разширява.

Глобалният пазар за спортни анализи, с оценка над 2,7 милиарда долара през 2023 г., се очаква да нарасне с 22% до края на десетилетието, според компанията за пазарни проучвания Grand View Research.

Трябва ли търсачите на футболни таланти да се притесняват, че ще бъдат изтласкани от навлизането на изкуствен интелект в тяхната индустрия? За Фелтън-Томас новите технологии могат да съществуват съвместно с традиционните методи.

„Става въпрос повече за еволюция, отколкото за революция“, обяснява той.

„Не можем да предвидим как определен футболист ще играе в мач и как изобщо се справя с трудностите. Какво се случва, когато отборът губи с 2-0? Какво става, когато някой му крещи? А когато направи огромна грешка?

„Имаме способността просто да помагаме на реалните хора да вършат работата си по-добре и по-бързо, което след това дава възможност на играча чрез изкуствен интелект да се пробват. Просто ги свързваме с човека от другата страна - с клуба, с търсачите на таланти.”

Въпреки че футболът остава основният фокус на ai.io, компанията търси възможности и в други спортове, към които да се присъедини през следващите години.

По-нататък може и да излезе извън спорта - в сферите на здравеопазването, физически оценки за военни дисциплини и службите за спешна помощ, сподели Фелтън-Томас.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Шествия на агитките на "Левски" и ЦСКА ще затруднят движението в София

Очаква се кръстовището на Орлов мост да бъде затворено за кратко около 15:15 - 16:00 ч.

12:33 - 27.04.2024
Важно днес

Русия атакува украинската енергетика в три области

Ударени са четири топлоелектрически централи

11:06 - 27.04.2024
GEN Z дневници

Vol. 19: Кой изобщо слуша Тейлър Суифт, гълъб в парламента, сбогом "Ема Стоун"

Кои са 5-те новини от седмицата, направили впечатление на Gen Z поколението в "Булевард България"?

10:22 - 27.04.2024
Живот

Рецепта за козунак? А какво ще кажете за козуначени мъфини

Великден през 2024 година звучи като време за по-практично приготвяне на храна

10:04 - 27.04.2024
Спорт

5 домашни упражнения, след които да се почувствате 5 пъти по-добре

Карин Околие ни показа няколко упражнения с DAJLIEN - колекцията за домашни тренировки на IKEA

09:29 - 27.04.2024
Важно днес

Fitch: Отлагане на членството в еврозоната, може да се отрази негативно на рейтинга на България

Според Fitch България ще изпълни всички критерии до края на 2024 година

09:10 - 27.04.2024