Петима министри, пет комплекта народни представители, двама кметове, незнаен брой главни архитекти, държавни строителни контрольори, прокурори и шефове на институти за опазване на културното наследство се смениха, откакто тютюневите складове в Пловдив горяха като факли през 2016 г.

До днес останките им стърчат зад огради и се подпират на строителните скелета - цели шест години. А зад фасадата - небе.

Едва преди няколко месеца община Пловдив е успяла да освободи част от пътното платно на централната улица "Иван Вазов", докато чака собствениците на най-известния склад да преместят загражденията (ремонт още няма).

Една от съседните улици остава непроходима за коли и пешеходци заради разтурията от незаконното събаряне на друг през март 2016 г.

От обещанията за възстановяване на оригиналната архитектура с модерна конструкция на съсипаните стогодишни сгради в някогашния Тютюнев град не е изпълнено нищо. Междувременно Пловдив стана европейска столица на културата и десетки милиони се похарчиха за чест и слава - "батакът" си остана.

Ако това не е достатъчен сигнал за безстопанственост пред очите на всички жители - поредната смяна на властта стана чудесен фон за ново рушене в показен мутренски стил.

Часове след като един от бившите складове на бул. "Христо Ботев" най-после бе обявен за културен паметник, от него вече не остана нищо за опазване освен спомена.

По тъмно багерите довършиха започнатото преди седмица, а сега продължават да рушат останки от втора и трета сграда.

Всичко това се случи в антрактите между "спешните" PR-инспекции на министър Велислав Минеков, който измина два пъти разстоянието между София и Пловдив за един следобед, но така и не успя да спре унищожаването на историческите сгради. Кметът на Пловдив Здравко Димитров дори не си направи труда да го посрещне и изпрати - човекът се оказа в планиран годишен отпуск.

Унижението от тази институционална немощ не можеше да е по-нагледно и напълно заслужено.

От 2000 г. Тютюневият град има статут на резерват заради историческото наследство от следосвобожденския период - складовете може да не са с архитектурната и културна стойност на Стария град, Античния театър, Римския стадион или Базиликата в града, но въпреки това имат значение за историята на последните няколко поколения. Някои от тях са дарени на града от големия търговец и почетен гражданин на Пловдив Димитър Кудоглу. Самите сгради имат особени вътрешни дървени конструкции, които се нуждаят от по-специална грижа, за да оцелеят - а не от клечка кибрит или кофа на багер.

Само малка част от новите им собственици положиха истински усилия да ги съхранят и укрепят, вместо да разчистят скъпоструващите терени.

Те обаче дадоха няколко урока на държавата и общината, които са толкова елементарни, че безхаберието на всички "отговорни" фактори става още по-очевидно.

Първо - наследството на града може да се поддържа, а изоставянето на саморазруха не е финансов проблем, а престъпление.

Второ - лицемерната загриженост на министрите и кметовете, които си късат ризите пред руините на унищожени културни паметници, а после губят 6 години в бездействие, трябва най-после да престане.

Съвестните собственици би трябвало да получават помощи, а не да минават през месомелачка от административни безумия, когато се опитват да направят ремонт на имоти със специален статут.

Накрая - онзи, който е повярвал на собствената си безнаказаност и арогантност до такава степен, че си позволява да руши културен паметник в полунощ, за да освободи площадката като свършен факт, не трябва да получава друго строително разрешително освен за килията, в която ще прекара по-добрите дни от живота си занапред.

Да се надяваме, че поне този път наказанието ще е по-голямо от присъдата на клошаря, набеден за виновник при големия пожар.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

С продажбите на "Времеубежище" в Украйна Георги Господинов подпомага защитата на страната

"Времеубежище е спасило няколко човешки живота"

20:07 - 06.04.2025
Спорт

Сангаре вкара за първи път от 7 месеца

"Левски" се бетонира на второто място

20:02 - 06.04.2025
Важно днес

ЕС решава как да отговори на Тръмп, докато 50 страни искат преговори за митата

Очаква се контрамерките на ЕС да са на стойност до 28 млрд. долара

17:28 - 06.04.2025
Важно днес

България спечели три златни медала на Световната купа по художествена гимнастика в София

Стилияна Николова спечели златото на обръч и топка, а ансамбълът триумфира с пет ленти

16:10 - 06.04.2025
Живот

Чийзкейк в шоколадови яйца – рецепта

Празничен десерт, който съчетава традиция и изненада

15:20 - 06.04.2025
Важно днес

Гласът тих, посланието - силно: Папа Франциск се появи изненадващо на площад "Свети Петър"

Неделната литургията беше специално посветена на болните

15:18 - 06.04.2025
Бизнес

Мъск изглежда не иска мита за Европа

Технологичният милиардер се надява САЩ и ЕС да договорят зона за свободна търговия

14:12 - 06.04.2025
Важно днес

Съдия Цариградска осъди агенция "Пик" за клеветнически статии

Агенцията ще трябва да ѝ плати обезщетение, но и да премахне статиите за нея

13:54 - 06.04.2025
Важно днес

Хиляди протестираха за по-достъпни жилища в Испания

85% от младите хора под 30 години живеят с родителите си заради високите наеми

13:02 - 06.04.2025