Началото не предвещаваше края - скандалът стана чак в последните десет минути на 45 м пресконференция, пише макроикономистът Евгений Кънев по повод на скандала в Овалния кабинет на Белия дом, предизвикан от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и подет след това и от самия държавeн глава.

Тръмп и Ко. очакваха да видят просяк, който идва за милост - и ще направи, каквото му кажат, за да се спаси, продължава той.

"Точно като в сделка за недвижими имоти, когато брокерът е решил, че продавачът е отчаян и бърза да продаде апартамента на цената предлагана от купувача, за да стане сделка и той да си вземе комисионата. Точно така, брокерът не иска да положи никакви усилия да защитава интересите на продавача, а иска да го принуди да продава на цената на купувача.", пише Кънев.

Според него напрежението започва да се появява, когато Зеленски отказва да остави лъжите на Тръмп да бъдат чути от целия свят.

"Първата бе, че Европа не била давала, колкото САЩ - а и каквото давала било като заем. Въпреки че това бе два пъти отхвърлено и от Макрон, и от Стармър в предните дни, Тръмп не смята да се отказва от тази лъжа.

Тръмп бе принуден в напрежение да изслуша Зеленски за зверствата на Путин, но не издържа и започна да го защитава, защото лошото отношение щяло да му развали сделката - сякаш не Зеленски, а той е изрекъл думите за убиец и терорист пред целия свят."

Тръмп приличаше на човек, който не може да си изпълни поетата задача пред камерите, казва Евгений Кънев.

Според него точката на пречупване в срещата идва при въпроса на полски журналист, който пита Дали Тръмп не е прекалено координиран с Путин. Следва намесата на Джей Ди Ванс, която Кънев определя като "катастрофална."

"Ванс изгуби самообладание и започна гнусна атака срещу Зеленски на лична основа, че се опитва да злепостави Тръмп пред американските медии", пише макроикономистът.

"Овалният кабинет подготви изкуствена засада на Зеленски. Той трябваше смирено да изслуша поучителна лекция за "грешките си", да се научи да се извинява и да произнася безкрайни благодарности, да приеме договореното между "великите сили" примирие, да подпише за редките метали и ... да си ходи", пише и политологът Огнян Минчев в коментар за случилото се пред камерите на световните медии в Овалния кабинет.

Планът се провали поради една единствена причина - достойнството на Зеленски, казва Минчев.

"Оказа се, че не могат да го уплашат и не могат да го унизят. За последните три години Зеленски и Украйна преживяха много по-страшни заплахи от арогантното високомерие на Тръмп и Ванс. Сделката между Тръмп и Путин на този етап удари на камък.

Разбира се, Украйна не може да се сравнява с обединената мощ на Москва и Вашингтон. Най-тежките мигове за Украйна предстоят. Предстоят обаче и шансовете на Киев да постигне с достойнство съществена част от своите цели. Този път Европа няма право на малодушие и грешка - след днешния ден оцеляването на Стария континент е още по-неразривно свързано със свободата на Украйна."

Според Евгений Кънев Украйна не може да разчита на гаранции от страна на САЩ, защото Тръмп е там, за да взима, а не дава.

"Той (бел. р. Зеленски) иска гаранции за сигурност от Тръмп, след като целта на Тръмп е той да вземе гаранции от Зеленски за вече дадените пари от Америка. За да поправил бил “глупавата грешка” на Байдън.

Виждате ли - Тръмп няма какво да дава повече, камо ли гаранции за сигурност. САЩ - мисли той - вече са дали и мислят за вземането обратно.
Европа - която първо е дала малко и при това като заем - е длъжна да пази Украйна. Това е сделката в мира на Тръмп. Това е руския мир на информация, в която плува Тръмп и неговата свита.", пише Кънев.

Според него аналогиите между Путин и Тръмп са налице: "Тръмп работи с дума срещу дума; не само за Путин, а и за него договорите нямат никакво значение (дори подписания от него договор с Канада и Мексико през първия мандат)."

"Тръмп поема ангажимент да изпълни всичко, което Путин иска, за да спре огъня, а Тръмп да си получи металите като обезщетение за помощта.
Тук няма бъдеще за Украйна и Европа след самия Тръмп.", пише Кънев.

"Но няма вече и за тези САЩ, каквито бяха създадени от бащите на Америка. България, която пак се снишава след подкрепата на цяла Европа за Зеленски. влезе пак в сивата зона, както бе преди 1997 г. Вероятно нашите “държавни” силовики си мислят как Тръмп ще ни брани от Путин. Или се надяват да ни хариже срещу комисиона за тях.", завършва макроиномистът.

Зеленски САЩ Вълна от подкрепа за Зеленски от лидерите на Европа. София оглушително мълчи


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Григор Димитров прекъсна негативната серия с успех в "Рая на тениса"

Изненадата на деня дойде в мача на Новак Джокович

05:38 - 09.03.2025
Важно днес

Мерц и партията на Шолц са стъпка по-близо до управленска коалиция

ХДС/ХСС и социалдемократите започват официални коалиционни преговори

18:20 - 08.03.2025
Живот

Аферата LVMH: Бившият шеф на френското разузнаване, шпионирал в полза на модния гигант

Бивш ръководител на "френското ФБР" е осъден на 4 г. затвор заради шпионаж и търговия с влияние в полза на LVMH

17:17 - 08.03.2025
Спорт

ЦСКА спечели здрава битка под “Аязмото”

Ключов мач за европейските турнири

16:57 - 08.03.2025
Политика

Подигравателно AI видео срещу властта в Испания доведе до дипломатически скандал

Опозиционната партия качи видео, озаглавено "Островът на корупцията", но вътрешнополитическата атака разгневи друга страна

15:00 - 08.03.2025
Спорт

Никола Йокич влезе в историята с рекорден трипъл-дабъл

Сърбинът поднесе невероятно шоу в NBA

14:36 - 08.03.2025
Важно днес

Мъск и Марко Рубио влязоха в остър конфликт, завършил с понижение за милиардера

Конфликтът, разиграл се пред Тръмп, е завършил с понижаването на част от правомощията на Илон Мъск.

13:36 - 08.03.2025
Важно днес

Поне 180 хил. евро ще струват щетите от хулиганската проява на "Възраждане"

При подобно нападение срещу сградата през 2023 г. пораженията са били значително по-малко

12:06 - 08.03.2025
Важно днес

Хиляди отново протестират срещу Фицо в над 40 града, за да покажат, че "Словакия е Европа"

Според съобщения в словашките медии са се събрали около 10 хиляди протестиращи в столицата.

11:35 - 08.03.2025