Българските представители в Европейския парламент са 17. Но в Брюксел има още един евродепутат от България - това е Ева Мария Попчева. Тя е избрана от испанската либерална партия "Солидарност". А сега е в предизборна кампания за предстоящите европейски избори след малко повече от седмица.
Ева Мария Попчева работи в европейската институция вече повече от 10 години. Била е съветник, експерт, а през 2019 г. участва в изборите. Влиза в ЕП през 2022 г. на мястото на свой колега от листата на партията, който напуска парламента. С нея разговаряме по време на пленарната сесия в Страсбург като част от проекта на "Булевард Европа", в който представители на Gen Z задават въпроси по важни за тях теми.
Започваме с Еврозоната. Трябва ли България да приеме общата европейска валута? В страната има спор по този въпрос отдавна, има и много дезинформация.
Според Попчева еврото не само не е страшно, но е "абсолютно необходимо", тъй като би помогнало за растежа на българската икономика. По думите ѝ страната губи около 0,9% от Брутния вътрешен продукт (БВП) годишно, защото не е част от Еврозоната.
Тя веднага развенчава мита, който се разпространява в България, че ако се въведе еврото, всичко драстично ще поскъпне. "Цените ще се качат само ако членството в Еврозоната доведе до повече икономическа дейност, до по-голямо разрастване на икономиката. Тогава обаче ще се вдигнат и заплатите. Ще видим някакво увеличение на цените, но няма да е спекулативно. То ще стане полека с растежа на нашата икономика. Това не е някаква магия", посочва евродепутатката. И припомня, че икономическият ръст, който ще дойде с общата валута, ще значи повече приходи за държавата, а оттам - повече пари за образование, социални услуги, инвестиции.
За потвърждение на думите си използва примера на Хърватия. Тя въведе еврото през 2023 г. и ползите вече са видими - добър растеж и стабилна икономика.
Сега българският бизнес губи, а стоките, които изнася, се оскъпяват заради превалутирането на цените от лев към евро. С влизането в Еврозоната и това ще отпадне, добавя Попчева.
Разказва и за Испания, която е сред първите държави в ЕС, които въвеждат европейската валута преди 24 години.
"Това е една индустрия, която след приемането на еврото започна да се интегрира много повече с индустрията на други държави членки. Например с германската автомобилна индустрия. Ако не беше в Еврозоната, това просто нямаше да е възможно, защото всичко щеше да се оскъпи", казва Попчева.
Друга тема, която поставяме на дискусия, е какво ЕС прави за младите хора.
Попчева изтъква и една от ползите от членството ни в ЕС - общия европейски пазар, който помага за икономическото развитие на държавите и осигуряването на работни места. Един от големите проблеми в блока обаче продължава да бъде високото ниво на безработица сред младите хора спрямо останалата част от населението.
Тя дава за пример България, където "фирмите непрекъснато се оплакват, че не им достига високо квалифицирана работна ръка, а в същото време имаме над 14 % безработност сред младите".
Макар че проблемът няма как да бъде разрешен основно от работата на европейските институции, парламентът дава съвети какви стъпки да се предприемат в тази посока. Според Попчева има нужда образованието да бъде адаптирано към изискванията на пазара на труда. Но и представителите на поколението Gen Z също трябва да помислят над интересите и приоритетите си:
"Разбирам, че за хората е трудно да го разберат, но... прекрасно е, че учиш нещо, което е много романтично и приятно. Например история на изкуството. Но това го правете следобед. Сутринта учете нещо, което наистина пазарът го иска като като работна ръка".
Попчева дава и примери кои са перспективните сфери - за нея подходящи за реализация в момента са сектори като програмирането, изкуствения интелект, биомедицината, енергийната индустрия и всички "професии на бъдещето".
Тъй като е от България, но е в Европарламента от името на Испания, питаме Попчева и дали има разлика в начина, по който испанските ѝ колеги гледат на родината ѝ, и как българите възпиемат ролята на страната си?
"В България някак продължаваме да имаме чувството, че сме нова членка на ЕС, но в Испания и в другите държави като цяло не ни имат вече за нов член. От 2007 г. са минали толкова много години, че за всички тях сме пълноправен член на ЕС. Затова ми се струва, че нашето самочувствие винаги някак си е малко по-ниско на фона на това как ни виждат всъщност нашите европейски партньори".
Пълното интервю гледайте в подкаста "Европеец"
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.