Депутатите приеха единодушно на първо четене спешния закон, който трябва да гарантира социалните плащания в размера им към декември 2024 година, докато няма приет държавен бюджет за 2025-а.
Бившият финансов министър Асен Василев обаче предупреди, че законът дава празен чек на Министерския съвет (МС) „да харчи колкото и за каквото си поиска“.
Става въпрос за текста, според който с решение на правителството ще могат да се финансират капиталови разходи и, при необходимост, да се правят други разходи и/или да се правят трансфери на пари от едно държавно перо към друго. Ограничение има само за средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система - те не могат да се пипат.
„Липсват всякакви ограничения какви дейности и до каква стойност могат да се финансират. Така Министерският съвет може да харчи колкото си иска, за каквото си поиска“, коментира Василев.
От думите на служебния финансов министър Людмила Петкова стана ясно, че целта на текста е да се гарантират средства за дължими плащания на Министерството на отбраната, така че да не се трупат лихви. Това обаче не е изрично посочено в закона.
Затова парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична България“ ще внесе предложения за въвеждане на ограничения за целите и перата, за които МС може да харчи.
„С така предложените текстове се връщат вредни практики, които действаха преди 2020 година,“ коментира Асен Василев и припомни, че в предходния удължителен закон, който беше приет заради липса на държавен бюджет, изрично беше посочено за какво точно може да харчи МС - за извънредни разходи при бедствия и аварии, за компенсации заради високите цените на ток и газ, за инвестиционни разходи, като тук са всички разходи за отбрана, одобрени от НС, както и за организиране на избори.
„Така ще има много ясно ограничение МС за какво може да одобрява разходи, а не да се казва, че МС може да одобрява, каквито си иска“, каза още той.
От ПП-ДБ отново призоваха и за по-бързо приемане на бюджет за 2025 година, който да реши редица въпроси около внасянето на осигуровки заради двете различни минимални заплати - по-висока за частния сектор и непромемена за държавния. Компенсирането на разликите между минималните заплати и размера на осигуровките, които плащат фирмите и работниците от една страна, и държавата и чиновниците й от друга, не може да се направи със задна дата.
Депутатите решиха и да съкратят сроковете за внасяне на предложения между първо и второ четене на законопроекта от 7 на 3 дни.
Бюджет 2025 е пълен хаос, но служебният кабинет няма да го изтегли
Служебният кабинет залага вноските за пенсия да скочат драстично от 2026 година
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: