Украинските сили отбелязват пореден успех на фронта и настъпват към окупираната територия Снимка: © Getty Images

Украйна e постигнала малък успех в борбата срещу руските окупатори в източната част на страната.

Назначеният от Русия губернатор на Херсонска област Владимир Салдо призна, че украинските сили са успели да преминат река Днепър. Сега руските войски трябва да се подготвят за украинско настъпление в този участък от фронта.

По-рано Украйна обяви, че "въпреки всичко" е успяла да превземе позиции на източния бряг на Днепър. Широката река от месеци служи като разделение на фронтовата линия между двете армиите на голямо разстояние и сега украинските групи вече са я преминали.

Това може да се окаже проблем за Русия. Съобщава се, че в района на реката вече се водят ожесточени боеве между руските и украинските сили. Сраженията са съсредоточени около няколко села на източния или левия бряг на реката, където Украйна е успяла да установи няколко опорни пункта.

Анализаторите от базирания в САЩ Институт за изследване на войната (ISW) посочват, че към момента не е ясно дали някоя от страните в конфликта взима превес при сраженията.

Говорителят на украинското Южно оперативно командване обаче твърди, че украинските сили са изтласкали руските войски на 3 до 8 километра от източния бряг на Днепър.

В останалата част на страната отново имаше множество атаки, извършени през нощта. По данни на противовъздушната отбрана са били отбити 16 от общо 18 дронове и една ракета, които Русия е изстреляла срещу Украйна. Няма информация какво се е случило с останалите два дрона.

Всички тези развития се случват, докато новият британски външен министър Дейвид Камерън е на официално посещение в Киев. Това е първото му задгранично пътуване от встъпването му в длъжност по-рано тази седмица.

"Исках това да е първото ми посещение“, каза Камерън във видео, в което добавя, че Лондон ще "продължи да дава на Украйна моралната, дипломатическата, икономическата и преди всичко военна подкрепа", от която ще се нуждае "не само тази, но и следващата година".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Prada придобива Versace в най-голямата модна сделка за 2025 г.

Сделката за 1,375 милиарда долара обединява две от най-емблематичните италиански модни къщи

18:06 - 10.04.2025
Важно днес

"Коалицията на желаещите" събра министрите на отбраната. България прати заместник

Военният министър Атанас Запрянов е пропуснал срещата с колегите си от "коалицията на желаещите"

17:45 - 10.04.2025
Бизнес

Уолстрийт отново отвори на червено, след като други пазари по света отчетоха ръст след обрата с митата (Обновена)

Останалите пазари по света отчетоха ръст след обрата на Тръмп с митата

17:15 - 10.04.2025
Важно днес

Съюзът на Христо Мутафчиев обвини Мариан Бачев, че "превръща България в културната пустиня на Европа"

Организацията обвинява министъра на културата "бездействие" в първите сто дни

16:19 - 10.04.2025
Важно днес

ЕС замразява ответните мита срещу САЩ за 90 дни

Решението идва след внезапното отстъпление на Доналд Тръмп, който спря повишаването на митата за европейския внос

16:06 - 10.04.2025
Политика

Синът на Стилиян Петров става кандидат на партията на Найджъл Фараж

Стилиян Петров-младши изненадващо влиза в политиката във Великобритания

15:28 - 10.04.2025
Важно днес

Втори съд отхвърли иска на "Лев инс" за 1 млн. лв. срещу "Медиапул"

Дарители събраха сумата за съдебните разноски на сайта

13:07 - 10.04.2025
Важно днес

САЩ и Русия преговарят в Истанбул, но не за Украйна

През февруари Москва предложи възстановяване на полетите между двете страни

12:54 - 10.04.2025