Украйна е готова да подпише споразумението за минерали със Съединените щати, което се разглежда като ключов елемент за поддържане на американската подкрепа, заяви по време на пресконференция премиерът на нападнатата от Русия страна Денис Шмигал.
„Това споразумение беше одобрено от правителството на Украйна. Готови сме да започнем това сътрудничество във всеки момент“, каза Шмигал, цитиран от украинската информационна агенция UNN.
Изявлението му Шмигал идва в контекста на нарастващото напрежение между Вашингтон и Киев, след като администрацията на Доналд Тръмп реши - засега временно - да преустанови военната помощ за Украйна.
Шмигал казва, че до снощи (3 март) в страната са постъпвали всички договарени пакети с военна помощ. Според него подкрепата на САЩ ще продължи и отношенията с Украйна ще бъдат възстановени.
„Ние имаме само един план – да победим и да оцелеем. Или побеждаваме, или някой друг ще напише план Б вместо нас“, заяви Шмигал по време на пресконференция.
Реакции от Европа и Русия
Франция осъди решението на Тръмп да спре военната помощ, като заяви, че това само ще засили позициите на Русия.
„Прекратяването на доставките на оръжие за Украйна отдалечава мира, защото само засилва ръката на агресора“, каза френският министър за Европа Бенжамен Адад.
Великобритания зае по-умерена позиция. Говорител на британското правителство заяви, че Лондон остава ангажиран със сигурността на Украйна и продължава да работи за мир.
Кремъл приветства прекратяването на военната помощ като „стъпка към мира“, но подчерта, че очаква официално потвърждение от Вашингтон.
Гаранции за сигурност чрез икономическо сътрудничество
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс също защити споразумението за минерали, заявявайки, че то е в интерес на Киев.
„Ако искате реални гаранции за сигурност, ако искате да осигурите, че Владимир Путин няма да нахлуе отново в Украйна, най-добрият начин е да дадете на американците икономически интерес в бъдещето на Украйна“, каза Ванс в интервю за Fox News.
Тръмп от своя страна не предложи никакви преки гаранции за сигурността на Украйна.
Президентът Володимир Зеленски настоява, че всяко потенциално примирие с Русия трябва да включва ясни гаранции от Запада, за да се предотврати бъдеща агресия от Москва, която в момента контролира около 20% от територията на Украйна.
Бъдещето на американско-украинските отношения
Според анализатори замразяването на военната помощ за Украйна е най-драматичната промяна в американската външна политика от десетилетия. Демократите и някои републиканци изразиха тревога от рязката промяна в курса на Вашингтон.
„С това решение Тръмп отвори широко вратата за Путин да засили агресията си срещу невинни украинци“, заяви сенатор Джийн Шахийн, водещ демократ в Комисията по външни работи на Сената на САЩ.
Тепърва предстои да се види дали Европа ще може да компенсира намалената американска подкрепа.
Европейската комисия предложи нов план за повишаване на разходите за отбрана, като планира мобилизиране на до 800 милиарда евро. В четвъртък ЕС ще проведе извънредна среща на върха, за да обсъди следващите стъпки.
Фон дер Лайен предлага мащабен план за отбрана на стойност 800 милиарда евро
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: