Украйна отбелязва днес 31 години независимост от съветско управление, докато войната на нейна територия, започната от Русия на 24 февруари, навлиза в седмия си месец.
По случай Деня на независимостта нападната страна организира изложба в центъра на Киев от изгорели руски танкове и бронирани машини, поставени там като военни трофеи. По традиция официалният празник на Украйна се отбелязва с военен парад, но тази година такъв няма заради неспиращите опасения от нови руски атаки.
Националният празник ще бъде отбелязан с приглушени тържества на фона на заплахата от нападение по суша, въздух и море. В столицата е забранено провеждането на публични събирания, а в източния град Харков, който от месеци е подложен на обстрел, е в сила комендантски час.
Украинският президент Володимир Зеленски предупреди във вторник за възможността от "руски провокации".
"Ние се борим срещу най-ужасната заплаха за нашата държавност, но сме в момент, когато сме постигнали най-голямо ниво на национално единство", заяви той.
Украинските военни призоваха хората да приемат сериозно предупрежденията за въздушни нападения.
"Руските окупатори продължават да извършват въздушни и ракетни нападения срещу граждански обекти на територията на Украйна. Не пренебрегвайте сигналите за въздушно нападение", се казва в изявление на Генералния щаб.
Зеленски заяви пред представителите на около 60 държави и международни организации, участващи във виртуална среща на върха за Крим, че Украйна ще изгони руските сили от полуострова с всички необходими средства, без да се консултира предварително с други държави.
Войната уби хиляди цивилни, принуди над една трета от 41-милионното население на страната да напусне домовете си, унищожи цели градове и разтърси световните пазари. Тя до голяма степен е в застой, без непосредствена перспектива за мирни преговори.
Междувременно руските сили разшириха контрола си върху областите на юг в Крим, включително крайбрежието на Черно и Азовско море, както и върху части от източния регион Донбас с провинциите Луганск и Донецк.
Украйна се освобождава от Съветския съюз през август 1991 г. след неуспешен преврат в Москва и преобладаващото мнозинство от украинците гласува на референдум за обявяване на независимост. Именно на 24 август Върховната рада на тогавашната Украинска съветска социалистическа република приема Декларация на на независимостта и слага началото на съвременната украинска държава
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: