Павилионът на Украйна на конференцията на ООН по изменението на климата COP27 в Египет е изграден от груби тъмносиви стени. Усеща се като бомбоубежище. Стои някак не на мястото си сред всички ярки конструкции, издигнати от останалите страни, които възхваляват красотата на природата, пише CNN в свой репортаж.
Контрастът не е случаен. Украинците пристигат в Шарм ел Шейх с ясна мисия - да демонстрират щетите, които руската инвазия нанася. Инвазия, финансирана със средства, спечелени от петрол и газ.
Междувременно присъствието на Русия е до голяма степен незабележимо. За разлика от предишните години, през тази нямат павилион, а изпратената делегация е значително по-малка.
Подобна гледка не е типична за Шарм ел Шейх. Курортният град е популярна туристическа дестинация за руснаците, които са достатъчно богати, за да могат да си позволят да пътуват в чужбина - сега още повече от преди, тъй като санкциите и ограниченията за пътуване правят много други страни недостъпни за тях.
Менютата в ресторантите и табелите в магазините често са изписани не само на арабски, но и на руски. Съоръжението, което приютява конференцията на ООН обаче, е далеч по-неприветливо.
Украински активисти протестират по време на организираните от Русия събития, като посланията са насочени срещу войната в контекста на климата, посочват от CNN. Едно от основните е "Изкопаемите горива убиват."
"Като украинец мога да видя как изкопаемите горива са захранвали военната машина на Русия вече твърде дълго," казва Александра Матвийчук, адвокат по правата на човека и председател на Центъра за граждански свободи - украинска група, която получи Нобеловата награда за мир през 2022 година.
Тя взе участие в конференцията чрез видеовръзка от Киев, като добави, че Русия "никога не е била наказана" за престъпленията си на места като Чечня или Грузия, защото светът зависи от нейния нефт и газ.
Климатологът Свитлана Краковска, ръководител на украинската делегация в Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC) се опитва да предаде това послание от месеци. Тя коментира пред CNN, че инвазията я е накарала да види много по-ясно връзката между руската агресия и индустрията с изкопаемите горива:
"Причината за изменението на климата е пристрастяването ни към изкопаемите горива. А приходите на Русия зависят от тях. Посланието ни е ясно: спрете да финансирате войната им. Това е от решаващо значение както за нас, така и за много други страни, които страдат от ситуацията", казва тя като набляга на факта, че събитията в Украйна и неспособността на нападнатата държава да изпълнява важната си роля като световен хранителен доставчик оказват ефект върху някои страните, които са най-уязвими от климатичната криза.
Украйна е един от най-значимите участници в Световната продоволствена програма, която доставя храни на страните, страдащи от глад, причинен или влошен от климатичната криза. За да акцентира на статута си на глобална житница, в павилиона ѝ може да бъде открита изложба с проби от различни видове почви от територията на държавата.
Миналата седмица президентът Володимир Зеленски също говори на конференцията: "Няма как да има ефективна климатична политика без мир на Земята".
Няколко дни след словото на Зеленски украинските войски си върнаха контрола над град Херсон, познат с посевите си на дини. Когато новината за този успех стана известна, на украинския павилион в Египет се появи диня - увита в знамето на страната - тя зае мястото си на стол, отреден специално за нея.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: