Украйна си върна 41 населени места след като Русия каза, че се изтегля от Херсон Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Украинските войски са си върнали десетки осеяни с мини селища в Южна Украйна, изоставени от руските сили.

Това съобщиха официални лица, ден след като Москва обяви изтеглянето си от Херсон.

Засега обаче няма непосредствени доказателства за масово руско изтегляне от града. Според украинския министър на отбраната Олексий Резников движението на руските сили ще продължи поне седмица.

Главнокомандващият армията на Украйна Валерий Залужний каза, че Киев все още не може да потвърди дали руските сили наистина се изтеглят от Херсон, но че украинските войски са напреднали със 7 км през последните 24 часа.

В сряда Русия съобщи, че е започнала да напуска Херсон, но процесът може да отнеме седмици. Украински официални лица предупредиха, че маневрата може да е капан.

В късното си видеообръщение снощи президентът Володимир Зеленски съобщи, че украинските военни са освободили над 41 населени места в южната част на страната след решението на руската армия да се изтегли на източния бряг на река Днепър.

"Има добри новини от юга. Украинските знамена, които се връщат на законното си място в рамките на продължаващата отбранителна операция, са вече десетки. Но като се радваме, трябва и да помним сега и винаги какво означава това движение - всяка стъпка на нашите сили, това е животът на войниците ни. Всичко, което се случва сега, е постигнато с месеци жестока борба. Врагът не си отива, а украинците гонят окупаторите на висока цена.", каза той.

Украинският лидер допълни, че освобождението е само първата стъпка от дълъг процес, който включва и разминиране на териториите.

Важно днес

Владимир Зографски ще участва в първи кръг на ски скоковете на Олимпийските игри

Българското участие на Зимните олимпийски игри продължава

08:49 - 09.02.2026
Важно днес

Опозиционен лидер е отвлечен във Венецуела часове след пускането му от затвора

Въоръжени мъже са похитили Хуан Пабло Гуанипа

08:25 - 09.02.2026
Важно днес

Линдзи Вон е със счупен крак след жестокото падане в Кортина

Американката е оперирана в болница в Тревизо

21:10 - 08.02.2026
Спорт

"Сити" спечели сблъсъка с "Ливърпул" след спорна дузпа

Гол-шедьовър на Собослай не бе достатъчен

20:48 - 08.02.2026
Важно днес

"Дясната ръка" на британския премиер подаде оставка заради досиетата "Епстийн"

Морган Максуини пое вината за назначението на Питър Манделсън за посланик в САЩ въпреки връзките с Епстийн

16:56 - 08.02.2026
Политика

Ал. Николов: "Бомба" за стотици милиони стои под новия кабинет заради договора с "Боташ"

Бившият министър на енергетиката Александър Николов твърди, че договорът не може да проработи в този си вид

16:23 - 08.02.2026
Спорт

България не успя да се справи с Белгия след драматичен мач на двойки

За страната ни предстои бараж за оставане в елита на тениса

15:37 - 08.02.2026
Важно днес

Тервел Замфиров спечели първи медал за България от Зимна олимпиада след 20 г.

Победата му дойде след фотофиниш на много оспорван “малък финал”

14:19 - 08.02.2026