Унгария ще блокира военната помощ за Украйна в размер на 6,5 млрд. евро по линия на Европейския механизъм за мир, докато Киев не възобнови доставките на руски петрол от "Лукойл" през своята територия.
Това става ясно от думите на министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто пред унгарската ATV, цитиран от агенция Reuters.
Преди месец Киев затегна санкциите срещу руския енергиен гигант "Лукойл", като на практика забрани на фирмата да използва Украйна като транзитна страна за своя суров петрол. Словакия и Унгария вече съобщиха, че не получават петрол от руската "Лукойл" през територията на Украйна и поискаха съдействие от страна на Европейската комисия.
„Докато този въпрос не бъде решен от Украйна, всички трябва да забравят за компенсацията от 6,5 млрд. евро за оръжейни доставки от европейската програма за поддържане на мира. Защото как ще изглежда плащането от 6,5 млрд. евро, което ние улесняваме, докато Украйна заплашва сигурността на енергийните ни доставки? Мисля, че ситуацията тук е кристално ясна и Европейската комисия наистина трябва да окаже натиск върху Украйна, за да позволи отново доставките на петрол от „Лукойл“ през Украйна“, заяви Сиярто
Преди ден стана ясно, че Унгария и Словакия са отправили искане към Европейската комисия да посредничи в процедура за разговори с Украйна, след като Киев прекрати петролните доставки на "Лукойл" за двете страни.
Унгария и Словакия бяха сред страните, които получиха изключения от енергийните санкции на ЕС по отношение на вноса на руски петрол. Така Русия продължава да доставя природен газ и нефт на двете страни през Украйна въпреки войната и съществуващите санкции.
Изключението за Будапеща и Братислава е само временно, за да им се даде повече време да преминат към алтернативни източници на доставки, тъй като и двете страни са силно зависими от руските суровини. Забраната на Украйна за "Лукойл" обаче не засяга други руски износители на петрол, който все още е разрешен за транзит през страната.
По думите на Сиярто двете страни получават общо 2 млн. тона суров петрол от "Лукойл" годишно, което е около половината от доставките по южния тръпопровод "Дружба", който минава през Украйна. Той заяви, че трябва бързо да се намери решение, за да се избегнат икономически загуби още в средносрочен план.
Като алтернатива обаче Унгария може да внася петрол от хърватското морско пристанище Omisalj чрез тръбопровода Adria, докато Словакия няма излаз на море и може да получава петрол само през съседката си Унгария.
Унгария и Словакия искат ЕС да посредничи заради спрения от Украйна петрол от "Лукойл"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: