Унгария обяви, че започва процес по оттегляне от Международния наказателен съд (МНС).
Новината дойде часове след като израелският министър-председател Бенямин Нетаняху пристигна в страната за официално посещение. Срещу него има издадена международна заповед за арест заради ситуацията в Газа, която Будапеща не изпълни.
„Правителството ще започне процедурата за оттегляне в съответствие с конституционната и международната правна рамка," заяви Гергели Гуляш, началник на кабинета на премиера Виктор Орбан малко след пристигането на Нетаняху на летището в столицата.
Унгария ще се превърне в единствената държава от ЕС, която не признава легитимността на съда.
Същата институция издаде и заповед за арест на Владимир Путин заради военни престъпления в Украйна.
Напускането на международния съд няма да стане автоматично. То ще изисква първо приемането на закон в парламента, доминиран от партията на Орбан "Фидес". След това трябва да бъде подадено уведомление до офиса на генералния секретар на ООН. Оттеглянето влиза в сила една година по-късно.
Съдът, чийто членове включват и Обединеното кралство, Канада, Австралия, Бразилия, Япония и много африкански, латиноамерикански и азиатско-тихоокеански държави, цели да преследва отговорните за тежки престъпления, когато държавите не могат или не искат да го направят сами.
Международният съд е единственият постоянен международен трибунал за военни престъпления и геноцид.
До момента е открил 30 дела за военни престъпления. Трибуналът не разполага с принудителни механизми и разчита на съдействие от държавите членки.
Неговата юрисдикция обаче не се признава от държави като САЩ, Израел, Китай и Русия.
Ако процедурата за оттегляне Унгария започне официално, тя ще стане едва третата държава, която напуска МНС – след Бурунди и Филипините. Това вероятно ще предизвика напрежение между Будапеща и ЕС.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: