В "Портретът на Дориан Грей" Дориан разбира, че момичето, което е отхвърлил, е отнело живота си. Той настоява, че вече е бил взел решение да се ожени за нея, но е станало твърде късно. Оскар Уайлд е наясно колко ефимерни са обещанията, които даваме пред себе си.
Щом чува оправданията на Дориан, покровителят му Лорд Хенри заявява: "Добрите намерения са безполезни опити за намеса в научните закони. Техният произход е чиста суета. Резултатът от тях е кръгла нула."
Вие обещахте ли си нещо в навечерието на новата година? Или, ако изполваме думата на 2024 г. на "Кембридж" - манифестирахте ли желанията си за нещата, които искате да постигнете? А колко от заявките, които дадохте 12 месеца по-рано, изпълнихте до края на миналата година?
Когато Джон Норкрос, професор по психология в университета в Скрантън, изследва новогодишните обещания през 80-те, той открива, че повече от 50 % от американците са се предизвикали да бъдат по-добра версия на себе си, припомня The New Yorker.
Шест месеца по-късно само 40% от участниците са успели да спазят обещанията си.
Две години по-късно проф. Норкрос повтаря изследването - цели 90% от анкетираните не са изпълнили намеренията си.
Катрин Милкман, икономист от Университета на Пенсилвания, която изследва поведенческите модели, стига до извода, че мисълта за ново начало действително ни подтиква да преосмислим навиците си.
Милкман и екипът ѝ проверяват тази теория като разглеждат всекидневните търсения в Google за "диета" в продължение на 9 години. Установяват, че търсенията следват предсказуем цикъл: достигат връх в началото на всяка седмица, месец или година, след което постепенно намаляват. Най-голямото увеличение - 82% над базовата линия, се случва веднага след Нова година.
В паралелен етап на изследването в продължение на година и половина учените проследяват броя на посещенията във фитнес залите на близо 12 000 студенти. Тренировките достигат своя пик през януари и постепенно намаляват.
Този феномен, известен като “ефектът януари”, влияе дори на фондовия пазар. През първия месец на годината цeнитe нa цeннитe ĸнижa ce пoвишaвaт пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз вceĸи дpyг мeceц.
Част от обяснението се крие в оптимизма - след Нова година сме склонни да наддаваме за несигурни акции, които впоследствие се връщат към реалната си стойност.
Това доказва, че оптимизмът невинаги е конструктивен. Много хора се провалят, защото са надценили собствените си способности или не са преценили добре ресурса, които ще им е необходим, за да изпълнят целите си.
Психолозите Джанет Поливи и Питър Херман наричат това "синдром на фалшивата надежда" - нереалистични очаквания за нашата способност да се променим, последвани от бързото разбиване на първоначално високите ни стремежи.
Теорията за implementation of intentions (изпълнение на намеренията) е концепция, разработена от психолога Питър Голвицер. Тя предлага стратегия за подобряване на самоконтрола и успешното постигане на цели чрез планиране на конкретни действия.
Основните компоненти на теорията включват:
- Намерение за действие: Това е основната цел или желание, което човек иска да постигне. Например решението да започне да тренира редовно.
- Критична ситуация: Това е конкретното време или контекст, в който трябва да се случи действието. Например моментът, в който се събуждаме сутрин.
- Реакция: Това е конкретното действие, което човек планира да предприеме в отговор на критичната ситуация. Например да облече спортния екип и да отиде на тренировка веднага след като стане от леглото.
Формулата за намерение за изпълнение може да се представи така: "Ако (критична ситуация), тогава (действие)“.
Например: "Ако алармата ми звънне в 6:00 ч. сутринта, тогава ще облека спортните си дрехи и ще отида на фитнес"
Ключът към успеха е в последователността и упоритостта. Манифестирането едва ли помага значително. Независимо дали става дума за здравословен начин на живот, професионални амбиции или лични цели, важни са малките стъпки, които действително предприемаме всеки ден.
Но ако нарушим новогодишните си обещания, не е нуждо да сме жестоки към себе си.
Всяка сутрин, всеки понеделник - или сряда, ако предпочитаме - са възможност да започнем да се превръщаме в една по-добра версия на себе си.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: