Новината е обновена на 3 декември в 22:22 часа
В изненадващо телевизионно обръщение президентът на Южна Корея Юн Сук-йол обяви военно положение заради заплаха от "комунистическите сили". Часове по-късно след сериозен политически и обществен отпор мярката беше отменена.
Президентът оправда първоначалното си решение с това, че опозицията в страната симпатизира на Северна Корея, работи срещу държавата и нарочно парализира работата на правителството. Причините за създалата се ситуация обаче бяха вътрешнополитически.
"За да предпазим демократична Южна Корея от заплахите на севернокорейските комунистически сили и да елиминираме антидържавните дейности... обявявам извънредно военно положение", заяви Юн Сук-йол.
Изненадващият ход напомня за периодите на авторитаризъм в азиатската държава, какъвто тя не е виждала от 80-те години на миналия век. В момента Южна Корея е 12-ата по големина икономика в света, припомня AP.
След тотален отпор от парламента, масови протести и негативна международна реакция няколко часа по-късно Юн обяви, че ще сложи край на военното положение. Решението му дойде, след като пред парламента започна протест, който прерастна в сблъсъци с полицията.
По информация на BBC News военното положение е било премахнато по решение на правителството.
Извънредното военно положение дойде след седмици на политическа криза, предизвикана от дебатите по приемане на проектобюджета за 2025 г. Консервативната Народна партия на Юн и основната опозиционна Демократическа партия продължават да спорят за държавните финанси. Миналата седмица депутатите от опозицията одобриха значително намален бюджетен план, който мина на парламентарна комисия. Те подадоха и искания за импийчмънт на държавния одитор и главния прокурор.
Въведеното военно положение на практика щеше временно да прекрати парламентарната дейност. Законът обаче позволява именно парламентът да отмени акта на Юн. Депутатите това и опитаха да направят - гласуваха да блокират президентския указ. Общо 190 от 300 присъстващи народни представители одобриха решение, изискващо държавният глава да отмени решението си. Председателят на законодателния орган обяви, че действието на Юн Сук-йол е невалидно.
Беше направен опит Националното събрание на Южна Корея да бъде запечатано веднага след декларацията на Юн. На кадри, излъчени на живо от телевизиите, се виждаше как хеликоптери кацат на покрива на сградата в Сеул.
Чрез военното положение Юн твърдеше, че ще възстанови една "свободна и демократична" Южна Корея.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: