Безпрецедентно обтягане на отношенията между Германия и Русия заради отравянето на Алексей Навални - това беше един от водещите мотиви в дипломацията между двете страни през последната година.
Напрежението и без това беше факт след показното убийство на чеченски бунтовник, кандидат за политическо убежище, извършено посред бял ден в Берлин година по-рано. Службите за сигурност на Германия уличиха публично и руски военен разузнавач на 29 г. за дръзката хакерска атака срещу системите на Бундестага през 2015.
Изненадващо: първият разговор между Ангела Меркел и Владимир Путин за 2021 г. сякаш не носи никаква следа от конфликтите между двете държави.
Напротив, според пресслужбата на Кремъл, двамата са обсъждали "въпросите на сътрудничеството в борбата с пандемията от коронавирус, с акцент върху възможните перспективи за съвместно производство на ваксини".
Москва и Берлин ще "продължат контактите по тази тема на нивото на министерствата на здравеопазването и други ресорни служби в двете страни".
Конфликтът в Украйна е бил единствената тема от сферата на сигурността, която двамата са засегнали в телефонния си разговор, доколкото може да се съди по публикацията на руското президентство.
Допълнителни подробности около идеята за съвместно производство на ваксини липсват - говорител на германското федерално правителство потвърждава пред FAZ, че тази тема е обсъдена по време на разговора за борбата с пандемията.
Русия създаде своя собствена разработка за ваксина, наречена "Спутник V", която от 5 декември използва в националната си кампания за имунизиране срещу Covid-19. Тя получи разрешение от местния регулатор още през август, преди да е приключила последната фаза на клиничните изследвания.
Москва продава препарата си и на други държави в Азия и Латинска Америка. Въпреки първоначалния интерес на унгарския премиер Виктор Орбан към руската ваксина, нито една страна от ЕС не я ползва (обяснението за финалния отказ на Будапеща беше, че Русия не разполага с адекватен производствен капацитет). Сърбия е единствената страна на Балканите, която поръча доставка на препарата.
Беларус и Аржентина също са получили дози от "Спутник V", но руските власти признават, че не се справят достатъчно бързо с нуждите на производството.
"Знам, че има хора, които не вярват в нищо - не вярват в болестта, нито в опасността. Пренебрегват медицинските предписания. Но ние, вярващите , знаем, че това не само тези хора са глупави - можем да ги наричаме така - те съществуват по света, но съществуват и много хора, които не вярват в Бога. Много е опасно, когато хората не вярват в Бог, смъртоносно опасно е. Също толкова опасно е и днес, ако хората не вярват в разпространението на инфекцията и не се предпазват от нея", казва Московският патриарх Кирил на литургия на 6 януари.
Германия, както и останалите държави от ЕС, все още използват само ваксината на Pfizer / BioNTech. Биотехнологичната компания на Угур Шахин и Йозлем Тюречи, която си партнира с американския фармацевтичен гигант, е базирана в Майнц, а скоро ще открие и още една производствена база в Марбург. Здравното министерство на Германия направи извънредна поръчка за още 30 млн. дози пред BioNTech - допълнително към наличностите, които очаква да приеме чрез единната поръчка, направена от Европейската комисия за целия ЕС.
Формалният повод за разговора между Путин и Меркел е свързан с новогодишните и коледните празници (Русия отбелязва Бъдни вечер на 6 януари). Руският президент вече беше изпратил поздравителен адрес по повод Нова година до Ангела Меркел и президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, в който изразява надежда за развитие на двустранните отношения.
Най-големият проект, който обединява двете държави, е строителството на газопровода "Северен поток 2", който напрегна връзките между Берлин и Вашингтон, а САЩ наложи санкции на подизпълнителите на енергийното съоръжение.
ЕС също разшири санкциите си срещу Русия заради отравянето на Навални, а Москва отговори с контрадействия - както посочва FAZ, те бяха насочени преди всички срещу германски длъжностни лица. Въпреки това диалогът между Путин и Меркел все още продължава. Поне до края на мандата на канцлера, чиято политическа кариера ще приключи през есента на 2021.
Прочетете още:
Лукашенко планирал политически убийства в Германия: "Без да оставяме следи от КГБ"
Москва затяга примката около Навални: Обвини го в мащабна измама за милиони долари
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: