Аналена Бербок - министърът на външните работи на Германия - стана първият представител на германското правителство, който посещава Украйна от началото на войната.
Бербок посети киевското предградие Буча, в което загинаха над 400 цивилни граждани по време на едномесечната руска окупация и което стана печално известно по целия свят със снимките на разпръснати трупове на хора по улиците на града след отстъплението на руската армия.
Бившият съпредседател на "Зелените" обяви, че Германия ще осигури подкрепа за разкриването на военнопрестъпниците, виновни за клането в Буча, и запали свещ в местната църква в памет на загиналите.
Тя описва случилото се в града като "едно от най-тежките престъпления, които човек може да си представи".
Лидерите на Германия, които бяха изиграни от Путин
"Никой не може да понесе тази болка, но ние можем да дадем справедливост. Бихме могли да направим малък принос чрез разследването на военните престъпления, престъпленията срещу човечеството и да гарантираме, че извършителите ще бъдат подведени под отговорност. Това дължим на жертвите", казва още тя.
Аналена Бербок е посрещната в Буча от главния прокурор на Украйна Ирина Венедиктова и се очаква да се срещне с външния министър Дмитро Кулеба.
"Заем-наем": Какво представлява законът на САЩ за ленд-лийз в помощ на Украйна
Тя планира да възстанови посолството в Киев за първи път след изтеглянето на дипломатите в Полша заради избухването на войната. Spiegel посочва, че Германия е една от последните западни страни, които отлагаха решението за връщането на представителството в столицата на Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски вече отправи официална покана към германския държавен глава Франц-Валтер Щайнмайер да посети страната независимо от първоначално влошените отношения между двамата и проваления опит на Щайнмайер да гостува заедно с полския президент Анджей Дуда през април.
Зеленски стопи ледовете с Берлин - Щайнмайер вече може да посети Украйна
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: