Въпрос за трилион долара: Конгресът срещу Apple, Google, Facebook и Amazon Снимка: © Getty Images

Джеф Безос, Марк Зукърбърг, Тим Кук и Сундар Пичай - четирима от най-богатите и влиятелни мъже в света - бяха призовани да свидетелстват пред американския Конгрес, за да защитят компаниите си от обвиненията в злоупотреба с господстващо положение на технологичния пазар.

Главните изпълнителни директори на Amazon, Facebook, Apple и Google отговаряха на въпроси на конгресмени чрез видеоконферентна връзка заради риска от Covid-19 - за разлика от по-ранните събирания в Конгреса, които се случваха на терена на законодателите.

Четирите най-големи технологични компании в САЩ са заплашени от по-строги регулации и нови проверки за нарушения на антимонополното право. Мениджърите обаче твърдят, че мащабът на бизнеса им не е пречка, а предимство за икономиката, както и че допринасят за развитието на иновациите в глобален план.

Председателят на антитръстовата комисия в Камарата на представителите Дейвид Сисилини (Демократическа партия) посочи, че всяка от 4-те компании има несъразмерна доминация - Amazon в онлайн-търговията, Apple в продажбите на телефони и мобилни приложения, Facebook в социалните мрежи, а Google в търсенето и онлайн-рекламите.

Всяка от тези зависимости на пазара се задълбочава все повече, дори след коронавирусната пандемия.

"Докато американските семейства прехвърлят все по-голяма част от работата, пазаруването и комуникацията си онлайн, гигантите правят печалба. Междувременно малките бизнеси - семейните магазини по търговските улици на градовете на САЩ - се сблъскват с икономическа криза, каквато не е виждана в близкото минало", каза той в анонса си.

Критиките му към компаниите бяха за три сериозни нарушения - запушване на ключови канали за дистрибуция на стоки и услуги; контрол върху дигиталната инфраструктура, която им дава възможност да следят чужди компании; злоупотреба с контрола над съществуващите технологии с цел разширяване на властовата позиция.

Google получи обвинения в това, че краде съдържание от по-малки компании със сходна дейност, за да задържи потребителите си и да потисне конкуренцията. Джеф Безос от Amazon трябваше да отговаря за системния натиск върху по-малки търговци от страна на платформата, която изисква все повече отчисления от приходите им и променя алгоритмите си по такъв начин, че може да занули продажбите на дадена компания за една нощ.

Марк Зукърбърг беше разпитван по повод практиката на Facebook да изкупува конкурентни и перспективни компании в сферата на социалните медии (Instagram, WhatsApp). Когато FB не успее да ги придобие (както стана със Snapchat), обикновено вгражда чуждите оригинални решения в собствената си платформа, с което унищожава предимството им. Apple има свои собствени проблеми с обвинения във финансов натиск спрямо създателите на мобилни приложения с достъп до AppStore.

Републиканците в комисията, от своя страна, решиха да обвинят технологичните гиганти в това, че умишлено заглушават консервативните гласове заради политическите си предубеждения.

Всеки от четиримата мениджъри отхвърли критиките на конгресмените - общият мотив на защитата им беше, че продуктите и услугите им помагат на малки компании да достигнат до клиенти, каквито иначе нямаше да могат да открият.

Три от технологичните гиганти - Apple, Amazon и Google - имат пазарна капитализация от над 1 трилион долара.

Въпреки това техните ръководители продължават да смятат, че компаниите им са уязвими на конкуренцията от нововъзникващи бизнеси.

Тим Кук оприличи битката за дял от пазара на продажба на смартфони като "уличен бой".

"Обичам гаражните предприемачи. Самият аз започнах като такъв", каза Джеф Безос в изявлението си. "Но както светът има нужда от малки компании, така има нужда и от големи. Има неща, които малките компании просто не могат да направят".

Изслушването се случи часове след поредното наказание от Twitter срещу президента на САЩ Доналд Тръмп заради публикуването на фалшиви новини.

Тръмп обяви, че ще следи много внимателно показанията на Безос, Зукърбърг, Кук и Пичай, като обяви, че "няма съмнение, че поведението на големите технологични компании е лошо".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Пингвините отвръщат на удара: Всички се смеят на Тръмп за митата срещу необитаемите острови

"Горките пингвини, не знам какво са сторили на Тръмп"

13:44 - 04.04.2025
Важно днес

Радев видя като проблем "фаталното" украинско контранастъпление, но не и руската война

В своя позиция президентът даде Украйна като лош пример за "влошаването на средата за сигурност"

12:05 - 04.04.2025
Бизнес

Митата на Тръмп "изтриха" $208 млрд. от състоянието на най-богатите, които го подкрепиха за втори мандат

Не само средната класа ще бъде засегната от търговската война на Доналд Тръмп

11:51 - 04.04.2025
Култура

Руският режисьор и противник на Путин Андрей Звягинцев идва в България

От 13 до 17 май ще бъде представена пълна програма с всичките пет пълнометражни филма на режисьора

11:33 - 04.04.2025
Важно днес

Прокуратурата е прекратила основното дело по казуса „Осемте джуджета“

Не са открити доказателства за престъпления като подкупи и незаконни записи, пише "Лекс"

11:12 - 04.04.2025
Политика

Санкциониран от САЩ човек на Путин преговаря във Вашингтон за Украйна

Тръмп засега спазва дистанция, Кирил Дмитриев разговаря със Стив Уиткоф

11:10 - 04.04.2025
Важно днес

"Демократична България" иска цялата информация чадъра в МВР за контрабанда

Преди дни "Боец" публикува информация за опит да се осуети операция в Пловдив

09:51 - 04.04.2025
Важно днес

Управляващите в Сърбия ще предложат нов премиер, за да избегнат предсрочни избори

Междувременно антиправителствените протести и блокади в цялата страна продължаватт

09:18 - 04.04.2025
Важно днес

Тръмп "обезглави" ключова разузнавателна агенция на САЩ

Уволнени са директорът на Агенцията за национална сигурност и неговият заместник

08:34 - 04.04.2025