Виктор Чучков е режисьор, фотограф и продуцент. Известен е с филмите "Тилт" и "18% сиво" ,
Открива втората си изложба с фотографии "Преосмислена истина" този петък - 17 януари, в София, в пространството на ONE Gallery.
След откриването ще има разговор с автора и кураторите Георги Богданов и Борис Мисирков. Те са известен творчески тандем фотографи и кинематографисти и вдъхват кураж на Виктор Чучков да направи и първата си изложба "Sortcuts" през 2015 г. Тогава представя пейзажи и портрети от София, Берлин, Кан, Лос Анжелис, Палм Спрингс, Ню Йорк, Хале, Сан Франсиско, Манчестър.
"Аз съм романтик, който харесва настоящето и миналото. Фотографията е запечатване на нещо, което никога повече няма да се повтори”, казва Виктор Чучков.
В ONE Gallery ще бъдат изложени 41 фотографии, обединени под заглавието "Преосмислена истина". Кадрите са заснети в периода 2015- 2018 година на различни места в Европа и България.
Това е и периодът, в които Виктор Чучков подготвя и реализира втория си пълнометражен игрален филм „18% сиво“, базиран на едноименния роман на Захари Карабашлиев.
Филмът е сниман в Англия, Белгия, Германия и България от международен екип от 7 държави и актьори.
Именно това своеобразно пътешествие и наблюдение над процесите, нюансите и обстановката на различни места, особено Великобритания след Брекзит, дава тласък на артистичните импулси на автора.
„Всичко това ме провокира и усили чувствителността ми към околния свят в този период. Фотоапаратът беше неотлъчно с мен, снимах и се опитвах да запечатам вълнуващи моменти от заобикалящия ме живот. Тoва се превърна в дълбоко лично преживяване“ казва Чучков по повод изложбата.
Идеята за екзпозицията се ражда шест години след филма, като тя е одобрена за участие в престижното Виенско биенале на фотографията "Foto Wien" 2023.
Виктор Чучков е поканен от българския културен институт във Виена "Дом Витгенщайн" да представи проекта си.
Той пише концепцията за конкурса заедно с актрисата и съсценарист Доля Гавански, а куратори на изложбата отново са Борис Мисирков и Георги Богданов.
Събитието тогава обединява 90 музея, културни центрове и галерии във Виена.
Във фотографиите на Чучков участват Руши Видинлиев, Доля Гавански, Сузане Оуест, Норман Болман, Йокей Емерс, Борис Ван Северен, Захари Бахаров и др.
Темата, зададена от Foto Wien - "Фотографски лъжи“ - провокира Чучков да си зададе въпроси: Как фотографията улавя нашия свят, какво влияние имат снимките върху нас в обществото ни днес, на кои снимки можем да се доверим и изобщо в епохата на фейк разказите – кое възприемаме за автентично и кое не?
Именно тези творчески питания за фотографското изкуство в една епоха, в която изображенията ни заобикалят навсякъде, предизвиква Чучков да постави своя проект в друга среда и контекст.
"Всяка снимка е свидетелство, но също така е и манипулация“, пише американската писателка и активист Сюзан Зонтаг в своето основополагащо критическо изследване "За фотографията".
Tя говори за двойствената природа на едно изображение от гледната точка на теоретик.
Любопитно е да видим фотограф, изкушен от същата тема.
Изложбата ще бъде подредена в пространството на столичната галерия ONE Gallery от 17 януари и ще продължи до 15 февруари.
Проектът се реализира с подкрепата на фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: